Зустріч дипломатів США і Китаю перетворилася в жорстку суперечку

Все про економіку та фінанси

На початку першої зустрічі на високому рівні між Вашингтоном та Пекіном дипломати обмінялися взаємною критикою. Державний секретар США Ентоні Блінкен звинуватив Пекін у підриві глобальної стабільності своїми діями щодо Гонконгу, Синьцзяну і Тайваню, пише Financial Times, констатує zn.ua.

"Кожна з цих дій загрожує порядку, заснованому на правилах, глобальній стабільності", - сказав Блінкен у своєму вступному слові, сидячи навпроти свого китайського колеги Яна Цзечі.

"Альтернативою порядку, заснованому на правилах, є світ, в якому сильні переможці забирають усе. Це був би набагато більш жорстокий і нестабільний світ", - додав він.

Ян Цзечі у відповідь звинуватив США у "менталітеті холодної війни", заявивши, що Вашингтон використав свій військовий та фінансовий вплив для "придушення" інших держав та "підбурювання деяких країн до нападу на Китай". Цзечі додав, що багато американців більше не впевнені у демократичних цінностях своєї країни через поводження з меншинами та випадки расизму.

“Ми не віримо у вторгнення, через застосування сили чи повалення інших режимів", - сказав Цзечі.

Китайський дипломат визнав, що його реакція на слова Блінкена була різкою, але заявив, що коментарі держсекретаря США також є суперечливими.

У минулому Блінкен звинувачував Китай у геноциді у зв`язку з репресіями проти уйгурів у Синьцзяні. Пізніше американський чиновник звинуватив Цзечі у порушенні протоколу зустрічі, сказавши, що той "був зосередженим на публічній театральній грі, а не на суті розмови".

Представники ЗМІ мали вийти з кабінету, де була зустріч після того, як обидві сторони дали свої короткі вступні слова. Але Блінкен попросив журналістів залишитися після виступу Цзечі, щоб вони могли почути його відповідь, що стало вкрай незвичним кроком, який підкреслив напруженість.

Попри те, що очікування від зустрічі були досить низькими, такий обмін жорсткою критикою показав, що відносини між країнами можуть ще більше загостритися.

Американські чиновники припускали, що зустріч буде жорсткою і вони не збиралися утримуватися від вирішення таких питань, як права людини та демократія, наголошуючи, що Вашингтон не зацікавлений у залученні Китаю лише до діалогу, адже хоче побачити "дії, а не слова”.

Ян Цзечі та міністр закордонних справ Китаю Ван Ї прибули на Аляску для переговорів із Блінкеном та радником з питань національної безпеки США Джейком Салліваном в надії на перезавантаження.

У недавньому виступі Ян Цзечі звинуватив адміністрацію колишнього президента Дональда Трампа в похмурому стані американо-китайських відносин, які знаходяться на найнижчому рівні за останні чотири десятиліття, і висловив сподівання на перезавантаження під час президенства Байдена.

Але він також попередив адміністрацію Байдена не перетинати жодних "червоних ліній", посилаючись на критику дій китайського уряду щодо демократичного руху в Гонконгу, порушень прав людини в Синьцзяні, а також агресивної військової діяльності поблизу Тайваню.

Байден та його команда неодноразово ігнорували китайські попередження. За два дні до зустрічі на Алясці США запровадили санкції проти 24 китайських та гонконгських чиновників через новий закон, який вносить зміни до виборчої системи Гонконгу, скорочуючи частку депутатів, обраних безпосередньо населенням.

Президент США Джо Байден сигналізує про продовження жорсткого підходу до Пекіну напередодні першої двосторонньої зустрічі на високому рівні між представниками його адміністрації і китайськими дипломатами.