Зростання базових галузей економіки в серпні прискорилося до 6,4% р/р

Все про економіку та фінанси

За оцінками НБУ, в серпні зростання ІВБГ (індексу виробництва базових галузей) прискорилося до 6,4% р/р (з 2,3% р/р у липні).

Як зауважує Національний банк, рекордний врожай ранніх зернових зумовив швидке зростання сільського господарства (25.0% р/р), що також підтримало суміжні сектори (харчову промисловість, торгівлю, транспорт).

Сталий споживчий попит сприяв високим темпам зростання роздрібної торгівлі (9.6% р/р) та пасажирообороту.

Жвавий інвестиційний попит підтримав відновлення зростання у будівництві (на 10% р/р) та окремі галузі промисловості, зокрема машинобудування. Проте загалом зростання промисловості було незначним (на 0.6% р/р) через посилення конкуренції для продукції ГМК на зовнішніх ринках.

Скорочення транзиту газу та вичерпання статистичного ефекту бази порівняння також стримували поліпшення показників економічної активності.

При цьому НБУ звертає увагу, що у вересні випереджаючі індикатори свідчили про певне уповільнення відновлення світової економіки через посилені карантинні заходи в окремих країнах унаслідок збільшення захворюваності.

Попри це нафта дорожчала унаслідок суттєвого зниження запасів у США та скорочення видобування у Мексиканській затоці після урагану. Ціни на природний газ на європейських ринках сягнули рекордних рівнів. Це стало наслідком зменшення обсягів постачання Росією через невизначеність щодо запуску газопроводу “Північний потік 2” та низьких запасів газу у сховищах Європи. Ціни на сталь, за винятком внутрішнього ринку Китаю, коливалися у вузьких межах: послаблення попиту через карантинні заходи в окремих країнах компенсувало різке зменшення виробництва сталі в Китаї. Останнє також було вагомою причиною здешевлення залізної руди. Ціни на зернові коливалися незначно – поставки врожаїв задовольняли поточний попит.

На світових фінансових ринках інтерес до ризикових активів, у тому числі країн ЕМ, зменшився через занепокоєність інвесторів проблемами китайського ринку нерухомості, згортанням кількісного стимулювання ФРС і уповільненням глобального відновлення. Це призвело до послаблення більшості валют країн ЕМ до долара США у вересні.