Спадщина ІСД: Тарута, Гайдук і Мкртчан судяться в Лондоні, на кону - $1 млрд

Все про економіку та фінанси

Колишні партнери по корпорації ІСД - Сергій Тарута, Віталій Гайдук і Олег Мкртчан - затіяли три судових спори в Лондоні. Ціна питання - понад мільярд доларів, пише liga.net.

Судові тяжби стали наслідком однієї з найгучніших угод в Україні останнього десятиліття - продажу половини акцій корпорації Індустріальний Союз Донбасу (ІСД) російським інвесторам.

Віталій Гайдук і його дружина Олена вважають, що партнери не доплатили при виході з бізнесу $1 млрд.

Тарута подав перехресні позови до Гайдука і Мкртчана, в яких вимагає половину акцій в столичному п`ятизірковому готелі Hyatt та “Українській гірничо-металургійній компанії”. Цими активами бізнесмени спільно володіли до угоди з росіянами.

Перший позов від Гайдука поданий в серпні 2016-го, але суд ще не приступив до розгляду справи по суті. Причина останньої відстрочки - арешт Мкртчана. Cпіввласник ІСД сидить в московському СІЗО за підозрою в розкраданні понад 1 млрд рублів (близько $15 млн) млн з кредиту, наданого Внєшекономбанком підприємствам ІСД.

"Моя сім`я продала всі належні нам акції компанії ІСД нашим партнерам: панові Таруті і пану Мкртчану", - заявляв раніше Гайдук. За його словами, угода тривала два роки і завершилася в кінці 2009-го, 30 грудня.

"За нашою корпоративною угодою, у них (Тарути і Мкртчана - ред.) з`явилося переважне право у викупі моєї частки. До наступних операціях я не маю ніякого відношення", - запевняв Гайдук.

Умови "розлучення" партнери досі не розкривали.

"Я вважаю, що він вийшов вдало, - зауважував Тарута. - Йому дісталися гроші, а нам - зобов`язання".

Віце-президент "ІСД" Олександр Пилипенко заявляв, що ІСД заборгувала провідним європейським банкам - Societe Generale, BNP Paribas, ABN AMRO, Calyon, Raiffeisen Zentralbank Osterreich AG - близько $3 млрд.

Через шість років після виходу з бізнесу Віталій Гайдук звинуватив колишніх партнерів в порушенні домовленостей. У серпні 2016-го Avonwick Holdings Limited, що належить дружині Віталія Гайдука Олені, направила позов до Верховного суду Англії проти кіпрських фірм Azitio Holdings Ltd, Dargamo Holdings Ltd і їх власників - Сергія Тарути і Олега Мкртчана.

Гайдук висунув партнерам по ІСД претензії на $1 млрд, зазначено в тексті судової справи. Саме стільки, як випливає з позову, Тарута і Мкртчан виручили від перепродажу його акцій російському інвестору.

Колишні партнери по-різному запам`ятали умови угоди.

За свій пакет акцій Гайдук отримав $950 млн, випливає з матеріалів справи. Угода передбачала не тільки покупку 33% акцій Гайдука в ІСД, але і його частки в інших активах, йдеться в письмових відповідях Тарути на запит liga.net. Зокрема, в компанії “Нові інжинірингові технології” (НІТ), яка володіє готелем Hyatt і металотрейдером УГМК. У цю суму, як зазначає Тарута, також входило погашення "інших фінансових зобов`язань, на яких наполіг Гайдук".
У судовому позові Гайдук стверджує, що під час переговорів Мкртчан дав неправдиві обіцянки (fraudulent misrepresentations made orally- англ.), які переконали його укласти угоду і продати частки в корпорації. Дії останнього Гайдук розцінив як шахрайські.

"За твердженням пана Гайдука, Мкртчан обіцяв, що він отримає за одну акцію його міноритарного пакета стільки, скільки ми згодом отримаємо за продаж мажоритарної частки компанії (50%+2)", - пояснив Сергій Тарута у відповіді для liga.net.

Різниця суттєва. Російським інвесторам 50%+2 акції обійшлися в $2,7 млрд, наголошується в матеріалах справи. Тобто 33% Гайдука повинні могли коштувати $1,78 млрд. Виходячи їх цієї логіки, недоотримана вигода Гайдука - близько $830 млн.

"Від російського покупця ми отримали $ 2,7 млрд у вигляді довгострокового кредиту як для цілей викупу у Віталія Гайдука його міноритарної частки, так і для подальшого реінвестування в ІСД з метою стабілізації фінансового стану та подальшого розвитку компанії", - стверджує Тарута.

На переговорах про угоду Тарута не був присутній, його участь обмежилася коротким телефонним розмовою з Гайдуком, випливає з матеріалів справи. За словами Тарути, Мкртчан не представляв його інтереси на зустрічі, про обіцянки Мкртчана, даних Гайдуку, йому нічого не відомо, а "домовленості були між трьома партнерами ті, що зафіксовані в документі угоди".

У відповідь Тарута подав перехресні (cross-claims) позови до колишніх партнерів. Бізнесмен вимагає від Гайдука нібито обіцяні йому акцій в НІТ і УГМК. У 2018-му він також пред`явив судові претензії Олегу Мкртчану і його компанії Azitio з вимогою "обліку і повернення його акцій в УГМК", випливає з матеріалів судової справи.

"Гайдук отримав оплату і від мене і від Мкртчана, але 50% акцій (НІТ, Hayat - ред.), що належать мені. так і не передав, - повідомив Тарута для liga.net. - Перед паном Мкртчаном він це зобов`язання виконав і передав йому 50% акцій НІТ".

Решту пакет Гайдук залишив собі, а в 2012 році і зовсім передав 24,5% акцій НІТ (готель Хаят - ред.) Олегу Дубині, стверджує Тарута. Це той самий Олег Дубина, який очолював НАК Нафтогаз України в 2007-2010 рр.

У 2012 році в акціонерному капіталі НІТ дійсно відбулися зміни. До того 99,9% акцій належали кіпрській компанії Roselink Limited. З II кварталу 2012-го її пакет зменшився на 49,9% на користь компанії Pontena Holdings Limited. З III кварталу - у Roselink залишилося всього 25,5%. У наглядовій раді НІТ з листопада 2018 го її представляє Віталій Гайдук.

Власником ще 24,5% акцій значиться фірма Prandicle Holdings Limited. Її кінцевий власник - Олег Дубина, випливає з держреєстру Міністерства юстиції України.