ЗМІ: Білорусь може обмежити поставки бензину А-95 в Україну

Все про економіку та фінанси

Білоруська нафтова компанія поки не підтверджує постачання бензину марки А-95 для українських контрагентів на червень. Про це профільному виданню enkorr повідомили власники терм-контрактів на постачання бензину від БНК.

«Сьогодні нам сказали, що постачань А-95 не буде зовсім. Тим часом буде поставлено повний обсяг А-92», – сказав співрозмовник enkorr, який побажав залишитися невідомим.

За його словами, причини такого рішення невідомі.

«Ми продовжуємо перемовини. За нашими даними, Мозирський завод залито бензином», – повідомив другий респондент на умовах анонімності. Він вважає, що в разі повної відмови від своїх контрактних зобов`язань репутації надійного постачальника БНК буде завдано нищівного удару.

«Ми розуміємо, що ремонт, що обсяги може бути урізано, але щоб узагалі закрити відвантаження і повідомити про це за три дні до кінця місяця – це неприпустимо з будь-якої точки зору. У наступному році з ними просто ніхто не підпишеться», – запевняє співрозмовник enkorr, вважаючи, що такий демарш може стати приводом для введення обмежувальних заходів щодо постачань із Білорусі.

У Консалтинговій групі «А-95» вважають, що в разі припинення постачань бензину А-95 з Білорусі на ринку може утворитися дефіцит. За даними групи, середньомісячні постачання білоруського А-95 у 2021 році дорівнювали 55 тис. т, що становить близько 50% ринку цієї марки.

«Брак 50% постачань не може минути для ринку безслідно. Частково можна перекритися за рахунок Литви, але малоймовірно, що завод зможе постачити більше 10-15 тис. т. Можна імпортувати морем, але таких постачань давно ніхто не робив, невідома технічна змога оперативно прийняти і вивантажити такий обсяг», – прокоментував директор «А-95» Сергій Куюн.

Раніше повідомлялося про скорочення постачань дизельного пального і бензину в зв`язку з плановим ремонтом Мозирського НПЗ, а також унаслідок невизначеності з постачаннями нафти на «Нафтан» після відновлення американських санкцій. З цієї причини Мозирський НПЗ переніс початок ремонту з 15 травня на 1 червня. Ймовірно, що ремонт триватиме один місяць, але, як показує практика, для повноцінного виходу на режим потрібно близько 1,5 місяця. 

P.S.

Білоруська нафтова компанія (БНК) не має наміру припиняти поставки бензину А-95 в Україну, але може скоротити обсяги через ремонт Мозирського нафтопереробного заводу, заявив заступник генерального директора БНК-Україна Сергій Мельников у коментарі Lb.ua.

"Ніякої заборони немає. Ми за контрактами номінували обсяги до 5 числа місяця поставок. Номінація буде, але він буде, можливо, в зменшеному обсязі. Це пов`язано з плановим ремонтом Мозирського НПЗ, який почнеться 1 червня. На інші продукти ніяких заборон немає і ніякої політичної підоснови теж немає", - сказав Мельников.

Термінів ремонту він не уточнив, але за інформацією видання, роботи можуть тривати два тижні.

Компанія "Укртатнафта" (Кременчуцький НПЗ) заявила про готовність повністю замінити білоруський бензин А-95, якщо Білоруська нафтова компанія дійсно зупинить його постачання.

"Останні роки залежність від поставок білоруського бензину на українському ринку становила близько 50%. При цьому ПАТ «Укртатнафта» забезпечувала внутрішній ринок бензинів до 43%. З урахуванням можливості збільшити переробку на ПАТ «Укртатнафта» майже вдвічі, дефіциту бензинів на ринку не виникне. Крім того, збільшення виробництва бензинів в Україні призведе до відповідного збільшення виробництва дизельного пального і скрапленого газу", - заявила "Укртатнафта".

Компанія заявила, що ще у грудні 2018 року зверталася зі скаргою до Міністерства економіки на субсидований імпорт білоруських бензинів, але їй було відмовлено у розгляді.