Зеленський запровадив санкції проти китайського інвестора "Мотор Січі"

Все про економіку та фінанси

Президент Володимир Зеленський підписав указ про нові санкційні заходи, що стосуються, зокрема, китайської компанії Skyrizon, яка купувала акції українського виробника авіадвигунів, компанії «Мотор Січ», повідомляє "Радіо Свобода".

Документ, опублікований на президентському сайті, вводить у дію рішення Ради національної безпеки й оборони від 28 січня, яке вносить зміни в рішення РНБО від 14 грудня 2020 року.

Одне з рішень РНБО, як випливає з указу, засекречене.

«Застосувати персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) до: 1) фізичних осіб згідно з додатком 1; 2) юридичних осіб згідно з додатком 2. 3. Таємно», – йдеться в указі.

У першому додатку, оприлюдненому на сайті президента, згадане ім’я громадянина Китаю Ван Цзіна. Санкції щодо нього запроваджуються на три роки, зокрема, йдеться про блокування активів, обмеження торговельних операцій.

В оприлюдненому списку юридичних осіб, щодо яких санкції також вводять на три роки, є чотири компанії: Skyrizon Aircraft Holdings Limited, зареєстрована на Британських Віргінських островах, Hong Kong Skyrizon Holdings Limited (Гонконг, КНР), Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment Co., Ltd (Пекін, КНР), Beijing Xinwei Technogoly group (Пекін, Китай).

Санкції проти юридичних осіб передбачають, зокрема, блокування активів, обмеження торговельних операцій, обмеження, часткове чи повне припинення транзиту ресурсів польтів і перевезень територією України, запобігання виведенню капіталів за межі України.

Згідно з документом, уряд, Служба безпеки і Національний банк України забезпечать «реалізацію і моніторинг ефективності санкцій», а українське МЗС проінформує Євросоюз і США про запровадження нових обмежень, а також «поставить перед ними питання про застосування» аналогічних заходів.

При цьому НКЦПФР заявила, що "зафіксувала грубі порушення чинного законодавства, під час організації певними акціонерами та учасниками ринку, загальних зборів акціонерного товариства «Мотор Січ», а також порушення прав інших акціонерів цього товариства" (цитата).

"На думку Комісії, зазначені дії не можуть вважатися правомірними діями по скликанню та проведенню загальних зборів акціонерів, відповідно до норм Закону України «Про акціонерні товариства».

Розпочато процес правозастосування проти учасників ринку. Комісія і надалі забезпечуватиме відповідний нагляд за діями акціонерів та учасників ринків капіталу.

В рамках своїх повноважень Комісія активно співпрацює з правоохоронними органами щодо здійснення законних заходів задля захисту прав інвесторів", - йдеться в повідомленні НКЦПФР.

Контекст

У січні США звинуватили китайську компанію Skyrizon у загрозі своїй нацбезпеці і запровадили санкції проти неї.

5 грудня компанія Skyrizon («дочка» китайської Beijing Xinwei Technology Group), яка придбала акції компанії «Мотор Січ», оголосила, що судитиметься з Україною. Причиною є арешт, який наклали на акції три роки тому та який не дає китайцям розпоряджатися купленим авіабудівним підприємством.

Як заявив український партнер китайців, бізнесмен Олександр Ярославський, вони мають намір стягнути з України 3,5 мільярди доларів. Акції «Мотор Січі», викуплені китайцями, перебувають під арештом вже три роки, а цю угоду розслідують СБУ та Антимонопольний комітет.

ПАТ «Мотор Січ» – один із найбільших світових виробників двигунів для авіаційної техніки, а також промислових газотурбінних установок.

Компанія постачає продукцію більш ніж у 100 країн світу. Коли стало відомо про продаж більш ніж половини акцій компанії китайським інвесторам, це викликало занепокоєння США, на тлі погіршення американсько-китайських відносин.

Акції підприємства «Мотор Січ», продані китайським інвесторам, перебувають під арештом із квітня 2018 року за клопотанням слідчого СБУ з метою збереження речових доказів у порушеній у липні 2017 року кримінальній справі.

До цього китайські інвестори мали домовленість про спільну концентрацію акцій компанії з державним концерном «Укроборонпром»: він мав отримати близько 25% акцій, китайський інвестор – сконцентрувати понад 50%. Наразі українська та китайська сторони називають ту угоду неактуальною.