Зеленський: водень - це перспектива, а "Північний потік-2" несе загрозу вже сьогодні

Все про економіку та фінанси

22 серпня президент України Володимир Зеленський заявив на брифінгу з канцлером Німеччини Ангелою Меркель, що переорієнтувати газотранспортну систему України на транспортування водню до 2024 року неможливо, пише "НВ".

Меркель відзначила, що Україна має залишатися транзитером газу і після 2024 року, але потрібно також, як це робить Німеччина, «розвиватися в бік кліматичного нейтралітету», в результаті чого зменшиться споживання газу. «І тоді газ не буде йти ані Північним потоком, ані газотранспортною системою України», — сказала канцлер.

Вона додала, що одна з можливостей для України — це партнерство з Німеччиною в питанні виробництва та експорту водню.

Зеленський відповів, що питання Північного потоку-2 і виробництва водню не варто змішувати, тому що це «різні речі».

«Дійсно, ми в водневому питанні достатньо конкретні. Керівник НАК Нафтогаз вже мав зустрічі і розмовляв з німецькими партнерами. Але це про перспективу, а Північний потік-2 — це не про перспективу, це така небезпечна річ сьогодні», — сказав Зеленський.

Ідея експорту Україною водню до країн ЄС, зокрема Німеччини, обговорюється в зв’язку з тим, що Росія вже в цьому році планує запустити газопровід Північний потік-2, який дозволить Газпрому повністю відмовитися від використання української газотранспортної системи і постачати газ до країн Євросоюзу в обхід України.

Директор Оператора ГТС України Сергій Макогон говорив в інтерв`ю Радіо НВ, що Україна може стати постачальником водню до Євросоюзу, але поки що така можливість лише вивчається і розпочати його прокачування через газотранспортну систему України в найближчі два-три роки неможливо.

«Водень — це майбутнє, але це не майбутнє найближчих двох-трьох років, коли ми повинні думати про транзит, тому що у нас транзит тільки до кінця 2024 року», — заявляв він.

22 серпня "Нафтогаз України" та німецький газовий трейдер RWE Supply & Trading підписали меморандум про взаєморозуміння для розвитку проектів з виробництва та зберігання зеленого водню та аміаку в Україні та їх імпорту до Німеччини.