Зеленський: РФ відмовилася збільшити транзит газу, попри запропоновану знижку

Все про економіку та фінанси

Росія відмовилася розглядати пропозицію про збільшення транзиту газу через Україну на спеціальних умовах, запропонованих офіційним Києвом, повідомив президент Володимир Зеленський під час прес-марафону, пише "БізнесЦензор".

"У нас контракт до 2024 року, ми за продовження транзиту газу. Ви чули, що ми навіть сказали, що давайте, крім нашого контракту, ми готові збільшити транзит, дозволяють наші потужності. Я вважаю, що це у нас був вдалий крок, ми сказали – давайте знижувати собівартість транзиту, буде менше, ніж у будь-яких інших потоків. Ми готові, але російська на це не пішла", – розповів В. Зеленський.

"Я чув риторику з російської сторони, що вони готові на продовження контракту про транзит, окрім цих заяв я нічого не бачив, предметних зустрічей між нашими людьми – НАКом і "Газпромом" – їх не було", – додав президент.

Він також уточнив, що також не обговорюється відновлення прямих закупівель газу в російського "Газпрому".

Як повідомлялося, наприкінці жовтня секретар РНБО Олексій Данілов повідомив, що Україна пропонує додаткові потужності для транзиту російського газу в Європу в об`ємі 55 млрд кубометрів газу за спеціальними умовами.

Водночас президент Володимир Зеленський у коментарі для Bloomberg зазначав, що додаткова транзитна потужність може бути надана зі знижкою 50% від чинного тарифу в контракті між "Нафтогазом" та "Газпромом". За його словами, Київ очікує на практичні перемовини з берліном та Брюсселем щодо обговорення цієї пропозиції, оскільки зупинити енергетичну кризу, яка сталася у Європі, можуть лише швидкі скоординовані дії.

Минулого тижня прем’єр-міністр Денис Шмигаль говорив, що Україна веде перемовини про продовження транзитного контракту на 15 років з європейськими партнерами, як покупцями газу.

Контракт між "Нафтогазом" та "Газпромом" на організацію транзиту російського газу через Україну передбачає транзит у 2020 році щонайменше 65 млрд куб. м російського газу, що у добовому обчисленні становить 178 млн. куб. м. У 2021-2024 роках транзит становитиме по 40 млрд куб. м. Оплата вищевказаних обсягів є гарантованою навіть у разі меншого прокачування через ГТС України.

Раніше США та Німеччина домовилися про умови запуску російського газопроводу "Північний потік-2". В обмін на відмову США від запровадження санкцій проти цього проекту Німеччина запропонувала низку обіцянок, покликаних зменшити його ризики для України.

Серед іншого, ФРН обіцяє сприяти продовженню договору про транзит російського газу через Україну ще на 10 років. Однак у Кремлі вже заявили, що це можливо лише у разі якихось поступок від України, а "Газпром" припускає таку можливість за умови збільшення закупівель російського газу в ЄС.