Зеленський підписав закон про держгарантії по кредитам "Укренерго"

Все про економіку та фінанси

Президент Володимир Зеленський підписав прийнятий Верховною Радою в цілому законопроект №4119, свідчать дані на сайті парламенту, констатує "БізнесЦензор".

Цей документ передбачає в т.ч. право Кабміну в 2020 році надавати держгарантії по кредитам, які залучатиме "Укренерго".

В.о. міністра енергетики Юрій Бойко зазначав, що "Укренерго" необхідно залучити під держгарантії 11,3 млрд грн для розрахунків з виробниками електроенергії з відновлюваних джерел і державною генерацією.

"Заборгованість, яку необхідно погасити перед "зеленими", становить 9 млрд грн, і за нашими оцінками, щоб зберегти паритет, обсяг залучення коштів складе 11,3 млрд грн", - зазначав Бойко.

При цьому, за його словами, необхідно "збалансовано погашати заборгованість", що означає їх погашення як перед ВДЕ, так і перед держгенерацією, задіяною в ПСО.

Нагадаємо, в проекті держбюджету на 2021 рік передбачено право Кабміну надавати для "Укренерго" держгарантії по кредитам на 24 млрд грн.

Контекст

Тариф "Укренерго" на передачу електроенергії має покривати нестачу коштів держпідприємства “Гарантований покупець” ("ГарПок") для виплат по "зеленому" тарифу.

За даними ДП “ГарПок”, на 25.11.2020 заборгованість “Укренерго” перед ним становила 30,8 млрд грн (у т.ч. по розрахункам за “зеленим” тарифом - 23,9 млрд грн).

Рівень розрахунків за "зеленим" тарифом з початку року на вказану дату становив 42,4%.

У серпні тариф "Укренерго" на передачу електроенергії зріс на 55% (до 240,23 грн/МВт-год). За рішенням НКРЕКП, у грудні він збільшиться на 30% (до 312,76 грн/МВт·год). У 2021 році тариф "Укренерго" буде 309,8 грн/МВт-год, що на 28,9% вище чинного тарифу і на 1% менше тарифу, встановленого на грудень 2020 року.

У кінці липня президент Володимир Зеленський підписав закон про зниження "зеленого" тарифу (на 15% - для сонячних електростанцій і на 7,5% - для вітрових).

За даними Міненерго, зниження "зелених" тарифів заощадило "ГарПоку" в серпні-жовтні 1,5 млрд грн.

Раніше в уряді декларували плани погасити в IV кварталі 40% боргів перед виробниками “зеленої” електроенергії, а також намір передбачити в держбюджеті 20 млрд грн на відповідні "зелені" виплати.

Нардепи з президентської фракції зареєстрували у ВР законопроект №4151 про випуск ОВДП на 19,6 млрд грн для фінансування "зеленого" тарифу.

Однак нещодавно Мінфін публічно заявив, що випуску ОВДП для погашення боргів за "зеленим" тарифом точно не буде.

За словами заступника міністра фінансів Юрія Драганчука, розглядаються варіанти кредитної підтримки "Укренерго".

"Це будуть або держбанки, які міжнародні донори. Ми спілкуємося зараз і з Європейським банком реконструкції та розвитку, і з Європейським інвестиційним банком, і з іншими міжнародними донорами, які розглядають додаткове фінансування Укренерго.

У нас є план, яким чином в наступному році закрити цей дефіцит за НЕК, що в свою чергу схлопне все кільце взаємних зобов`язань. «Зеленка» теж закредитована в основному в українських держбанках і в ЄБРР. Використовуючи коректні інструменти фінансування "Укренерго", ми розриваємо це порочне коло", - зазначав заступник глави Мінфіну.

У жовтні Мінфін повідомив Кабміну, що не вбачає можливості закласти в держбюджеті компенсацію виробникам електроенергії з відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) і застерігає від випуску ОВДП для погашення боргу перед ВДЕ.

У своєму листі Мінфін констатував, що Міненерго інформувало про потребу надання фінпідтримки для ДП "ГарПок" на оплату електроенергії з ВДЕ з держбюджету в 2020 році на суму 3,86 млрд грн, при цьому "джерела збалансування держбюджету Міненерго не визначені".

Мінфін застерігав від реалізації пропозиції Міненерго про випуск ОВДП на суму 9 млрд грн для компенсації боргів перед ВДЕ, які були утворені до 1 серпня 2020 року.

"Зазначені пропозиції не можуть бути підтримані, оскільки збільшення внутрішніх запозичень може призвести до розбалансування державних фінансів і зниження кредитних рейтингів України", - зазначив Мінфін.

Крім того, йшлося в листі Мінфіну, це призведе до збільшення обсягу держборгу і підвищить витрати на його обслуговування. Це, в свою чергу, поставить під загрозу дотримання у 2020 році маяка за показником дефіциту сектору загальнодержавного управління, встановленого Меморандумом з МВФ.

Також Мінфін вказував на відсутність джерел збалансування бюджету для виконання закону "Про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії", який був прийнятий в червні 2020 року.

Цим законом передбачені фінансування державної генерації на суму 11,8 млрд грн шляхом випуску ОВДП, а також погашення боргу ДП "Енергоринок" за електроенергію з держбюджету на суму 16,3 млрд грн.

Мінфін пропонував Міненерго спільно з НКРЕКП підготувати пропозиції про зміну законодавства, які можуть збалансувати ринок електричної енергії.

За оцінками Міністерства фінансів, у 2020-2023 роках збитки НЕК "Укренерго" перевищать 26 млрд грн, у т.ч. в 2020 році - 15,1 млрд грн, в 2021 році – 3,5 млрд грн, в 2022 році – 4,6 млрд грн, а в 2023 році – 3,1 млрд грн.

"Укренерго" за три квартали зафіксувало збиток 28,6 млрд грн (за перше півріччя - 18 млрд грн).

За даними держкомпанії, 86% з вказаної суми (24,7 млрд грн) – це компенсація витрат на виконання спеціальних обов‘язків (ПСО), зокрема, для населення та на покриття «зеленого» тарифу ДП «Гарантований покупець».