"Зелений" тариф і євробонди "Укренерго": "ГарПок" виплатив виробникам е/е 16,3 млрд грн

Все про економіку та фінанси

Виробники електроенергії з відновлювальних джерел вже отримали понад 10 млрд грн з коштів, отриманих після продажу "зелених" облігацій "Укренерго", повідомив голова комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус, пише "БізнесЦензор".

"Зміна директора ДП "Гарантовний покупець" (ДП "ГарПок") не вплинула на розрахунки із "зелено" енергетикою. Із загальної суми 19,3 млрд грн вже на понад 10 млрд грн платіжок підписано і кошти відправлені відповідним компаніям-виробникам електроенергії. Процес по здійсненню платежів продовжується", – зазначив нардеп.

За неофіційними даними zn.ua, новопризначений в.о. глави ДП "ГарПок" Вадим Улида відкликав платіжне доручення щодо виплати заборгованості перед ДТЕК ВДЕ на суму близько 3,5 млрд грн. Як зазначається, також не виплачені кошти для VR Capital.

Доповнено

Згодом ДП "ГарПок" заявило, що заплатило за електроенергію з відновлювальних джерел 16,3 млрд грн.

Як констатується, виробники отримали платіж 15 листопада.

"Таким чином держпідприємство продовжує оплачувати «зелені» кіловат-години, які придбало у минулому та поточному роках.  На виплати направили кошти від НЕК «Укренерго», які компанія залучила завдяки успішному випуску «зелених» єврооблігацій. "Гарантований покупець" перерахував виробникам платіж, виконуючи таким чином постанову уряду про цільове спрямування коштів", - йдеться в повідомленні "ГарПока".

За словами в.о. директора цього держпідприємства Вадима Улиди, "держава і "Гарантований покупець" виконують свої зобов’язання і продовжують розрахунки".

"З початку року "ГарПок" заплатив за вуглецево-нейтральну електроенергію понад 64 млрд грн, а загальний внесок підприємства у декарбонізацію перевищив 100 млрд грн", - резюмує держпідприємство.

Контекст

Як повідомлялося, в суботу Кабмін на позачерговому засіданні звільнив з посади директора ДП "Гарантований покупець" (ДП "ГарПок") Костянтина Петриковця. За його словами, причиною звільнення стала відмова "виконувати незаконні вказівки представників уряду щодо розрахунків виробниками електроенергії з відновлюваних джерел". Зокрема, за словами Петриковця, кошти від євробондів НЕК "Укренерго" на суму 19,3 млрд грн, які ДП "Гарантований покупець" направило на розрахунки з виробниками електроенергії з відновлюваних джерел, були заблоковані у державному "Ощадбанку". Згодом він уточнив, що платежі на 5,6 млрд грн таки були проведені 12 листопада.

Своєю чергою в Кабміні наголосили, що звільнили Петриковця за "непрофесіоналізм та можливе завдання збитків підприємству внаслідок продажу значного обсягу електроенергії з боку "ГарПоку" за завідомо заниженими цінами на користь окремих фінансово-промислових груп".

"Ця транзакція могла завдати збитків державі в розмірі понад 500 млн грн і призвела до зменшення відсотку розрахунків з інвесторами у зелену енергетику. Це, у свою чергу, призвело до позовів виробників з альтернативних джерел до "ГарПоку" на суму близько 1.5 млрд. грн та було предметом розгляду профільного комітету Верховної Ради з відповідним зверненням щодо зміни керівника", – заявили у Міненерго.

3 листопада "Укренерго" оголосило про розміщення 5-річних єврооблігацій на суму $825 млн під 6,875% річних з метою погашення боргів за електроенергію, вироблену з відновлюваних джерел за "зеленим тарифом". Минулого тижня кошти надійшли на рахунки "Укренерго", після чого вони були конвертовані у гривню та спрямовані "Гарантованому покупцю".