"Зелений" тариф: Міненерго пропонує закласти в бюджеті на 2021 рік 11,55 млрд грн

Все про економіку та фінанси

В.о міністра енергетики Ольга Буславець представила нардепам з профільного комітету Верховної Ради потреби ПЕК та сфери енергоефективності в коштах держбюджету на 2021 рік, повідомляє прес-служба Міненерго.

Розрахунки за «зеленим» тарифом

Як зауважують в Міненерго, "виконання умов Меморандуму про порозуміння з виробниками електроенергії з відновлюваних джерел також є одним із пріоритетних напрямків роботи міністерства".

Законом «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення умов підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії», який імплементує умови Меморандуму, передбачено видатки з держбюджету на фінансову підтримку "Гарантованого покупця" для оплати «зеленої» електричної енергії у розмірі не менше 20% прогнозної виробітки електроенергії.

"Передбачається виділити у держбюджеті на наступний рік 11,55 млрд грн. для того, щоб держава мала змогу виконувати свої зобов’язання перед інвесторами", - йдеться в повідомленні Міненерго.

Нагадаємо, нардепи з президентської фракції зареєстрували в парламенті законопроект №4151 про випуск ОВДП на 19,6 млрд грн для фінансування "зеленого" тарифу.

Питання боргів на оптовому ринку електроенергії

Міненерго пропонує вирішити питання заборгованості, що виникла на оптовому ринку електроенергії. Верховна Рада у липні прийняла відповідний закон (№719-IX). Для реалізації цього закону Міненерго пропонує надати Мінфіну право за рішенням Кабміну видавати облігації внутрішньої державної позики.

"Це дозволить фінансово оздоровити державні енергетичні компанії (НЕК «Укренерго», НАЕК «Енергоатом», «Укргідроенерго»), - зазначили в Міненерго. - Народні депутати погодилися із необхідністю врегулювання цього питання, проте будуть проводитися додаткові консультації щодо необхідних обсягів коштів".

Нагадаємо, в червні Верховна Рада прийняла в цілому, а в липні президент підписав законопроект №2386, який передбачає в т.ч. списання заборгованості ДП "Енергоринок" перед НАЕК “Енергоатом” та АТ “Укргідроенерго”. При цьому на суму списаної заборгованості має бути збільшено статутний капітал НАЕК ”Енергоатом” та АТ “Укргідроенерго” за рахунок випуску ОВДП.

На 31.08.2019 кредиторська заборгованість ДП “Енергоринок” становила 28,1 млрд грн, з яких 42% (або 11,8 млрд грн) - борг перед “Енергоатомом”.

Резерв для зняття з експлуатації блоків АЕС

"Для захисту від інфляційний процесів коштів фінансового резерву, призначеного для зняття з експлуатації атомних енергоблоків, пропонується виділити 785,4 млн грн – на придбання Міністерством енергетики облігацій внутрішньої державної позики. На сьогодні у фінрезерві акумульовано понад 5 млрд. грн., які не захищені від інфляційних процесів", - повідомили в Міненерго.

Вугільна галузь

Для державних вугледобувних підприємств пропонується виділити 1,4 млрд грн на погашення заборгованості з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, яка накопичувалась з 2014 року.

"Зростання заборгованості з ЄСВ призводить до порушення прав працівників на соціальний захист, зокрема до незарахування періоду роботи, за який не сплачено єдиний внесок, до страхового стажу працівників, що негативно впливає на розмір пенсій, лікарняних та інших страхових виплат", - зазначають в Міненерго.

Окрім того, міністерство пропонує передбачити на модернізацію шахт 2 млрд грн.

"Це мінімальна потреба в державній підтримці, щоб стабілізувати ситуацію на державних вугледобувних підприємствах, Це дозволить повністю оснастити 8 лав на 8 державних шахтах.

Приріст видобутку вугілля дозволить зменшити собівартість вугільної продукції та навантаження на державний бюджет", - кажуть в Міненерго.

Енергоефективність

Для програми «теплих» кредитів планується передбачити 150 млн грн (тоді як у бюджеті-2020 планувалося 400 млн грн).

Як зазначають в Міненерго, усього за період роботи програми 850 тис. учасників залучили понад 335 тис «теплих кредитів» на суму понад 8,6 млрд грн, за якими отримано відшкодування з державного бюджету в обсязі понад 3 млрд грн. У 2020 році залучено майже 18 тисяч «теплих кредитів» на суму понад 1 млрд грн.

Також міністерство пропонує передбачити кошти для сплати частини внеску України до Фонду Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля. Весь внесок становить 10 млн євро. Виплати плануються робити протягом 5 років рівними частинами. Тож наступного року має бути передбачено 2 млн євро (69,5 млн гривень).

"Співпраця з Фондом дає можливість доступу коштів, що значно перевищують суму внеску. Ці кошти надаватимуться на безповоротній основі. Їх використовуватимуть для спільних з міжнародними фінансовими організаціями інвестиційних проєктів, спрямованих підвищення рівня енергоефективності у сфері комунального господарства, охорони навколишнього природного середовища, управління відходами та використання відновлювальних та альтернативних джерел енергії в Україні. Станом на грудень 2019 року в рамках фонду Е5Р в Україні схвалено до фінансування 22 проєкти загальною вартістю понад 516 млн. євро", - констатують в Міненерго.