"Зелений" тариф: "ГарПок" просить Кабмін випустити ОВДП на 13,6 млрд грн

Все про економіку та фінанси

ДП "Гарантований покупець" розробило проект закону про випуск облігацій внутрішньої держпозики на суму 13,62 млрд грн для оплати "зеленої" електроенергії в 2021 році і направило пакет документів до Кабінету Міністрів, пише "Енергореформа" з посиланням на текст законопроекту і лист глави ДП Костянтина Петриковця прем`єр-міністру Денису Шмигалю.

При цьому пропонується в держбюджеті на 2021 рік передбачити бюджетну програму "Фінансова підтримка ДП "Гарантований покупець" для виробленої з ВДЕ електроенергії в розмірі 13,62 млрд грн".

"Законопроект є збалансованим і не впливатиме на показники бюджету, враховуючи, що їм передбачено надання права Кабінету Міністрів здійснювати випуск і розміщення ОВДП на суму 13,62 млрд грн", - зазначено в пояснювальній записці до документа. 

Як констатується, необхідність в цьому законопроекті виникла через те, що законом №810-IX від 21 липня 2020 року передбачена оплата "зеленої" електроенергії з бюджету в розмірі 20% її прогнозованою вироблення в 2021 році, що становить 11,4 млрд грн без ПДВ, але при цьому такі витрати не внесені до держбюджету на поточний рік, зазначив "ГарПок".

Разом з тим НКРЕКП, посилаючись на норму закону №810, зменшила на цю суму витрати на компенсацію оплати "зеленої" е/е в тарифі НЕК "Укренерго" на передачу, з якого йде ця компенсація.

НЕК, посилаючись на відсутність 20% коштів в тарифі, відмовляється підписувати акти "ГарПока" на оплату "зеленої" електроенергії і не забезпечує її оплату в повному обсязі, роз`яснили в ДП.

Згідно з розрахунками "ГарПока", незбалансованість виконання спецобов`язоків по "зеленому" тарифу призведе до боргів перед ВДЕ за 2021 рік у розмірі 13,62 млрд грн, з урахуванням ПДВ.

У разі звернення виробників "зеленої" е/е в суд через ці борги виникнуть непередбачені умовами виконання спецобов`язків з розвитку відновлюваної енергетики витрати "ГарПока" на штрафи, пені та інші нарахування, пов`язані з судовими процесами, в розмірі орієнтовно 4 млрд грн, також акцентує підприємство.

Крім того, ДП звертає увагу, що процедура виконавчого провадження про стягнення боргів призведе до блокування його банківських рахунків, що позбавить можливості виконувати як ПСО по ВДЕ, так і щодо забезпечення е/е населення.

З огляду на все викладене, "ГарПок" просить прем`єр-міністра дати відповідні доручення щодо ініціювання розгляду законопроекту у Верховній Раді і сприяти його прийняттю, відзначено в листі.

Як повідомлялося з посиланням на останні дані ДП "Гарантований покупець", оплата за придбану в 2021 році "зелену" електроенергію становить 93% - в січні-березні, 72% - в квітні, 66% - в травні і 100% за 20 днів червня .

Директор "ГарПока" Костянтин Петриковець назвав причиною часткової оплати "зеленої" електроенергії в 2021 році непідписання НЕК "Укренерго" актів прийому-передачі послуги зі збільшення виробництва "зеленої" е/е. "ГарПок" оцінює борг "Укренерго" в 5,4 млрд грн.

Глава правління НЕК Володимир Кудрицький висловив думку, що рішення щодо актів "ГарПока", які НЕК "Укренерго" відмовляється підписувати, посилаючись на необґрунтованість заявлених в них сум, необхідно приймати разом з НКРЕКП.

"Врешті-решт, треба домовлятися, перш за все, з регулятором. Якщо витрати "ГарПока" не є частиною тарифу на передачу, то вони не можуть бути частиною акта. Якщо регулятор скаже, що ми повинні їх оплачувати, то тоді необхідно передбачати в тарифі", - сказав він.