"Зелений" тариф: борг "Укренерго" і "ГарПока" на кінець 2021 року - 11,3 млрд грн

Все про економіку та фінанси

За даними держпідприємства "Гарантований покупець" (ДП "ГарПок"), заборгованість "Укренерго" перед ним за розрахунками за вироблену ВДЕ електроенергію за 2021 рік становить 11,3 млрд грн, пише "Енергореформа".

Згідно з оновленими даними станом на 31 грудня 2021 року, рівень розрахунків за "зелену" електроенергію становить за січень-квітень по 93%, травень – 79%, червень – 80%, липень – 78%, серпень – 86%, вересень – 80%, жовтень – 59%, листопад – 94%, грудень (28 днів) – 70,5%.

За підрахунками ДП "ГарПок", з 1 січня 2021 року за зелену е/е сплачено 70 млрд грн, з яких 46 млрд грн – безпосередньо за е/е 2021 року, решту – за е/е 2020 року. Загалом у ВДЕ-генерації минулого року куплено 11,4 млн МВт-год, більше половини з якої – 57% – ресурс, вироблений з енергії сонця. Ще 33% – ресурс вітроелектростанцій, 8% – біоенергетичних станцій та 2% – гідроенергетики.

Показники за розрахунками за 2020 рік "ГарПок" прибрав з моніторингу. Раніше підприємство оцінювало рівень розрахунків у 95,1% з огляду на незакритий борг перед компанією "ДТЕК ВДЕ" у розмірі 3,04 млрд грн.

Нинішній голова ДП Андрій Пилипенко наприкінці 2021 року зазначав, що рівень нарахувань за 2020 рік зараз детально перевіряється по всіх компаніях, і остаточні розрахунки будуть здійснені за результатами перевірок.

Щодо перспектив погашення боргів за 2021 рік, на думку Пилипенка, його доведеться включити до тарифу "Укренерго" на передачу електроенергії, оскільки іншого джерела отримання коштів, ніж цей тариф, немає.

Глава "ГарПоку" пояснив, що досі "Укренерго" не підписало жодного акта за 2021 рік, аргументуючи це тим, що 20% видатків на оплату зеленої електроенергії не закладено в тариф компанії на передачу, оскільки вони мають надходити з держбюджету. Але бюджетом такі витрати також не передбачені. На думку Пилипенка, точку в цьому питанні має поставити регулятор НКРЕКП.

На початку грудня голова правління "Укренерго" Володимир Кудрицький зазначав, що ресурс для погашення боргу за 2021 рік перед виробниками електроенергії за "зеленим" тарифом, що становить, за оперативними даними, близько 10 млрд грн, є.

"Ресурс для погашення цих боргів до кінця року або принаймні до кінця січня є. Цим ресурсом є ті ж 2 млрд грн (від зелених єврооблігацій, - ред.). Також у "ГарПоку" на рахунках є гроші. Крім того, джерелом буде виступати той обсяг коштів, який ми зберемо з тарифу на передачу за грудень та січень, оскільки ці місяці є для нас профіцитними з фінансової точки зору. Це разом має забезпечити погашення заборгованості", – пояснив Кудрицький.

При цьому він зазначив, що понад 2 млрд грн, що залишилися на рахунках НЕК із коштів, залучених від розміщення зелених євробондів на $825 млн, будуть оплачені компанією "ГарПоку" після підписання з ним відповідних актів за 2021 рік. Із коштів від єврооблігацій НЕК сплатила "ГарПоку" 19,3 млрд грн, таким чином повністю закривши свій борг за 2020 рік та частково – за 2021 рік.

3,04 млрд грн із цих грошей, призначені ДТЕК ВДЕ, залишилися на рахунках ДП після того, як після зміни керівництва з Костянтина Петриківця на Вадима Уліду було повернуто Ощадбанком ДП на його прохання.