Здорожчання газу: тарифи на теплову енергію можуть зрости до 70%, - асоціація

Все про економіку та фінанси

За даними асоціації "Укртеплокомуненерго", на серпень ГК «Нафтогаз Трейдинг» виставив ціну газу близько 15 тис. грн/тис. куб.м, замість 12 тис. грн/тис. куб.м у минулому місяці.

"Тобто через залімітовані обсяги «дешевого» газу за 7,4 тис. грн/тис. куб.м, яких явно не вистачає навіть для населення, підприємства ТКЕ фактично повинні «міксувати» ціну газу та вкладати її у тариф на теплову енергію для населення, а це на сьогодні вже майже 10 тис. грн/тис. куб. м. При цьому ціна газу на європейських хабах продовжує зростати", - констатують в асоціації.

Ще цитата із заяви "Укртеплокомуненерго":

"Серед кабальних вимог у газових угодах ГК «Нафтогаз Трейдинг» — щомісячні авансові платежі за газ. Це призводить до вимивання та повної відсутності обігових коштів у ТКЕ, оскільки населення, як основний споживач, оплачує за послуги на умовах післяплати. До того ж населення продовжує накопичувати борги, що позбавляє теплопостачальників обігових коштів.

Інша проблема – квотування обсягів газу. Коригування завищених квот у міжсезоння в бік зменшення — практично неможливе, і у разі недобору — ці обсяги на наступні періоди не переносяться, а за понаднормовані обсяги використаного газу протягом опалювального сезону доведеться заплатити за газ щонайменше на 50% більше, адже вартість такого газу значно вище і має постійну тенденцію змінюватися щомісяця, причому в сторону збільшення.

Також не меншою є проблема чергової спроби, тепер від ГК «Нафтогаз Трейдинг», повернути неринковий принцип спецрахунків та вимога від ТКЕ укладання з банківськими установами договору на добровільне безакцептне списання коштів з рахунків та безумовне надання банківської гарантії на увесь обсяг грошових зобов’язань.

Вже зараз бачимо результат дії таких газових угод. Підприємства ТКЕ скорочують витрати на ремонтні кампанії для підготовки до наступного опалювального сезону, з метою накопичення авансових платежів, а також перераховують тарифи на теплову енергію. Якщо ціна газу і надалі зростатиме, якщо влада не вгамує ненаситний, далеко не ринковий, апетит ГК «Нафтогаз Трейдинг», ТКЕ вимушені будуть коригувати тарифи в бік збільшення, хоча вже на сьогодні, за діючих умов, можна прогнозувати його ріст на 15-70%, в залежності від регіону, міста, територіальної громади. І це факт. В таких умовах необхідно негайно приймати рішення. В іншому випадку — населення продовжуватиме накопичувати мільярдні борги за комунальні послуги, а ТКЕ не матимуть змоги купувати газ і отримуватимуть багатомільйонні штрафні санкції за заборгованість".