Збиток меншої "дочки" групи ВТБ збільшився в 1,5 разів – до 464 млн грн.

Все про економіку та фінанси

Згідно зі звітністю «БМ Банку», за підсумками січня-вересня він зафіксував збиток 463,7 млн грн (у ІІІ кварталі – 67,6 млн грн), тоді як за аналогічний період минулого року він становив 302,4 млн грн (у ІІІ кварталі-2015 – 49 млн грн).

Процентні витрати банку перевищили його процентні доходи на 33,9 млн грн. Відрахування до резерву під знецінення кредитів, заборгованості клієнтів, коштів в інших банках склали 322,4 млн грн. Позитивний результат від операцій з іноземною валютою – 102,7 млн грн, а негативний результат від переоцінки валюти – 105,8 млн грн.

Кредитний портфель БМ Банку за три квартали скоротився до 2,1 млрд грн (з 2,37 млрд грн на початку року); обсяг коштів банків зріс до 964,6 млн грн (з 759,8 млн грн), а обсяг коштів клієнтів – до 929,3 млн грн (з 791,2 млн грн), щоправда, це, не виключено, - внаслідок переоцінки валютної складової відповідних коштів.

На кінець вересня резерви банку покривали кредитний портфель на 23%.

Статутний капітал банку лишився незмінним (1,63 млрд грн), а власний капітал скоротився до 361,2 млн грн, регулятивний капітал – до 409 млн грн (з 1,1 млрд грн).

Довідково

Як писав Finbalance, збиток ВТБ Банку (з яким БМ Банк входить у російську групу ВТБ) за три квартали поточного року становив 5,6 млрд грн (при тому, що в 2015 році - 4,55 млрд грн, у 2014 році - 16,7 млрд грн).

БМ Банк повідомляв, що 29 вересня позачергові збори його акціонерів ухвалили рішення про збільшення статутного капіталу банку на 1,75 млрд грн.

Перед цим причиною того, чому докапіталізація банку не відбувалася, в групі ВТБ (в яку входить БМ Банк) називали санкції України щодо російських бізнес-структур.

У вересні керівник російського ВТБ Андрій Костін заявив, що "БМ Банк" в Україні може бути закритий в найближчі місяці. "У нас в Україні є актив у вигляді "Банку Москви", який потрапив під особливі санкції. Ми хотіли докапіталізувати цей банк, але керівництво України виступило проти зміни санкцій. Нам, швидше за все, в найближчі місяці доведеться його точно закривати", - заявив Костін.

12 жовтня у російській газеті «Коммерсант» було опубліковане інтерв’ю першого заступника глави правління російського ВТБ Юрія Соловйова, в якому він зазначав, що санкції України щодо російських банків жорсткіші, ніж європейські. «Зараз нам практично заборонено докапіталізувати свої українські банки. В результаті ми фактично змушені розлучитися з українським БМ-банком», - констатував Ю. Соловйов. Він, до речі, він був бізнес-партнером Валерії Гонтаревої, яка як глава НБУ входить до складу РНБО.

До речі, восени 2015 року тодішній перший заступник глави НБУ Олександр Писарук (близький соратник В. Гонтаревої) зауважував, що питання докапіталізації БМ Банку – «копійчане», і воно знаходиться в процесі вирішення.

Згідно з додатком до рішення РНБО від 16 вересня 2016 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», яке було введене в дію указом Президента 17 жовтня, російський «Банк Москви» лишився в санаційному списку, водночас санкції щодо нього були пом’якшені.

Так, відповідно до санкцій, які вводилися на один рік у вересні-2015, до «Банку Москви» застосовувалися такі види санкцій:

- блокування активів – тимчасове обмеження права особи користуватися та розпоряджатися належним їй майном;
- зупинення виконання економічних та фінансових зобов’язань (заборона надавати кредити, позики, фінансову допомогу, гарантії; заборона здійснювати кредитування через купівлю цінних паперів; заборона придбання цінних паперів).

Разом з тим, в оновленому документі йдеться про "запобігання виведенню капіталів за межі України", що, слід розуміти, відкриває можливість російському «Банку Москви» для докапіталізації його української «дочки» - БМ Банку.

18 жовтня БМ Банк повідомив у системі розкриття інформації НКЦПФР, що 03 листопада мають відбутися загальні збори його акціонерів, у порядок денний яких включене в т.ч. питання про затвердження рішення про приватне розміщення акцій виключно серед акціонерів БМ Банку.

Можливо, акціонери банку хочуть переглянути суму докапіталізації в порівнянні зі значенням, яке було затверджене на зборах 29 вересня. Якщо, звичайно, відповідний намір в принципі лишиться в силі.