Збанкрутілий "Аеросвіт" висунув фінансові претензії до держави через націоналізацію "Привату"

Все про економіку та фінанси

28 квітня Окружний адмінсуд м. Києва повернув без розгляду позов ліквідатора ПрАТ «Авіакомпанія «Аеросвіт» до НБУ, Фонду гарантування, Держказначейства (треті особи – Приватбанк, Мінфін) про визнання протиправним рішення та дій, зобов`язання вчинити дії та стягнення коштів на користь позивача.

Ліквідатор «Аеросвіта» подавав клопотання про відстрочення сплати судового збору, мотивуючи це відсутністю коштів на поточних рахунках №26001050006391 (UAH), №2600305004960 (EUR), №26002050007593 (USD). Однак суд зауважив, що ця обставина не може вважатися достатньою підставою для відстрочення сплати судового збору.

«Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом», - йдеться в ухвалі суду.

Нагадаємо, що компанію «Аеросвіт» пов’язували з групою «Приват». У 2015 році Госпсуд Київської області визнав її банкрутом та відправив на ліквідацію.

У рамках справи про банкрутство суд визнав кредиторські вимоги Ігоря Коломойського до «Аеросвіта» на 3 млрд грн. Згідно з судовими матеріалами, І. Коломойським був, зокрема, поручителем по борговим зобов’язанням «Аеросвіта» перед Приватбанком, у зв`язку з чим до бізнесмена перейшло право вимагати виконання відповідних зобов`язань.

Про борги компанії МАУ («Міжнародні авіалінії України», її співвласником є в т.ч. І. Коломойський) перед збанкрутілим банком «Фінанси та кредит» і Златобанком на 1,5 млрд грн читайте тут.

Як відомо, статутний капітал Приватбанку під час націоналізації був збільшений на 29,4 млрд грн за рахунок операції bail-in (примусова конвертація в капітал коштів пов`язаних осіб банку, необтяжених зобов`язань, як-то єврооблігації тощо).

На докапіталізацію Приватбанку держава вже витратила 116,8 млрд грн (за рахунок випуску держоблігацій – тобто через нарощування держборгу). Як зазначали в НБУ, діра в капіталі банку виникла, передусім, через величезні обсяги інсайдерського кредитування (тобто через позики, видані Приватбанком для структур, пов’язаних із екс-власниками).

За інформацією екс-заступника міністра фінансів Ігоря Уманського, компанія EY за підсумками аудиту Приватбанку оцінила його потребу в докапіталізації на 57 млрд грн, водночас, як запевняє екс-урядовець, наглядова рада націоналізованого банку затвердила потребу в докапіталізації на 38,9 млрд грн. За словами І. Уманського – це сума, яка «горить» та на яку терміново потрібно доформувати резерви.

Як писав Finbalance, Окружний адмінсуд м. Києва розглядає позов компанії «Тріантал Інвестменс ЛТД» (Triantal Investments LTD) до НБУ щодо визнання протиправним та скасування розпорядження від 17.10.2016 №4274-р. Чого саме стосується вказане розпорядження, в судових матеріалах не уточнювалося. Як треті особи в цій справі фігурують Приватбанк та Мінфін.

Крім того, Окружний адмінсуд м. Києва розглядає позов Triantal Investments LTD до НБУ, Кабміну, Фонду гарантування, Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку щодо «зобов’язання вчинити дії». Які саме дії, в судовій ухвалі про відкриття провадження по цій справі (від 24.05.2017) не уточнювалося. Як треті особи в справі фігурують Приватбанк та Мінфін.

За даними НБУ, Triantal Investments LTD до націоналізації Приватбанку була власником 16,8% акцій цього банку, причому по 49,5% у ній належали І. Коломойському та Г. Боголюбову.