Завод Коломойського вимагає в Приватбанку 22 млн грн

Все про економіку та фінанси

“Нікопольський завод феросплавів” звернувся в Госпсуд м. Києва з позовом до Приватбанку про стягнення 22,04 млн грн (справа №910/13013/19).

У відповідних судових матеріалах наразі не уточнюється, чим саме зумовлені позовні вимоги підприємства, яке пов’язане в т.ч. з Ігорем Коломойським.

Разом з тим, згідно з мировою угодою, затвердженою ухвалою Госпсуду Дніпропетровської області від 28.08.2019, близьку за значенням суму (21,85 млн грн плюс 191 тис грн судового збору) “Нікопольський завод феросплавів” як майновий поручитель мав сплатити для НБУ в рахунок часткового погашення заборгованості Приватбанку по рефінансуванню.

Вказані 21,85 млн грн відповідають вартості майна (64 одиниці залізничного рухомого складу - тепловози, напіввагони), яке “Нікопольський завод феросплавів” передавав у заставу для Нацбанку.

НБУ публічно стверджував, що ініціатором мирової угоди був “Нікопольський завод феросплавів”, і вона передбачала можливість погашення суми зобов’язань упродовж 12 місяців рівними частинами без комісії. При цьому 06.09.2019 завод достроково погасив всю цю заборгованість.

20.09.2019 працівники “Нікопольського заводу феросплавів” пікетували головний офіс Приватбанку. У цьому контексті НБУ наголошував, що “будь-які заяви щодо неможливості виплати зарплати працівникам АТ "Нікопольський завод феросплавів" через виконання зобов’язань перед Національним банком згідно з рішенням суду є безпідставними і маніпулятивними та є наслідком безвідповідальної політики керівництва підприємства, а організація пікету Приватбанку, який не є стороною мирової угоди між Національним банком та АТ "Нікопольський завод феросплавів", є провокацією та спробою тиску на банк” (цитата).

Нагадаємо, НБУ повідомляв про ще одну мирову угоду, укладену з ще одним майновим поручителем Приватбанку по рефінансуванню, - ТОВ “Арлан” (кінцеві бенефіціари - Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов). Предмет іпотеки в цьому випадку - нерухомість у м. Дніпро. Відповідної до мирової угоди, ТОВ “Арлан” мало сплатити для Нацбанку 17,35 млн грн.

Як писав Finbalance, 13.08.2019 Північний апеляційний госпсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу Приватбанку та залишив без змін рішення Госпсуду м. Києва від 28.05.2019 (в справі №910/23070/17), яким було задоволено позов ПрАТ "Товкачівський гірничо-збагачувальний комбінат” (пов’язують з “приватівцями”) та зобов’язано Приватбанк повернути для позивача 8,15 млн грн, які ПрАТ "Товкачівський гірничо-збагачувальний комбінат” як майновий поручитель сплатив Нацбанку в рахунок погашення частини заборгованості Приватбанку по рефінансуванню.

04.06.2019 Верховний Суд відмовився задовольнити касаційну скаргу Приватбанку та залишив без змін рішення судів нижчих інстанцій у справі №910/22722/17, якими було задоволено позов ТОВ “Акватера” (кінцеві бенефіціари - Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов) та стягнуто з Приватбанку 25 млн грн, які ТОВ “Акватера” як майновий поручитель сплатив Нацбанку в рахунок погашення частини заборгованості Приватбанку по рефінансуванню.

Згідно зі звітністю Приватбанку, на 01.09.2019 його борг перед НБУ по стабкредитам становив 8,74 млрд грн, а по короткостроковому рефінансу - ще 3,5 млрд грн. На початок 2017 року - тобто фактично відразу після націоналізації - загальний борг Приватбанку перед регулятором становив 18 млрд грн.

У 2018 році Нацбанк подав 148 позовів проти колишнього власника Приватбанку Ігоря Коломойського (фінансового поручителя) та пов’язаних з ним 32 компаній – майнових поручителів про стягнення близько 10 млрд грн (за кредитами рефінансування 2008-2015 років).

За даними НБУ, суди вже ухвалили 21 рішення на його користь про звернення стягнення на предмети іпотеки за зобов’язаннями Приватбанку на загальну суму 1,2 млрд грн, 18 з яких набрали законної сили, а виконавчі документи були направлені в органи Державної виконавчої служби для примусового виконання.

Після націоналізації Приватбанку НБУ публічно стверджував, що понад 95% корпоративного кредитного портфелю фінустанови - це інсайдерські позики. Ігор Коломойський цю інформацію спростовував (див. тут).