Заступник глави НБУ: емісійне фінансування бюджету посилює девальваційний тиск

Все про економіку та фінанси

Заступник глави НБУ Сергій Ніколайчук під час брифінгу констатував, що внаслідок повномасштабної війни росії проти України очікується падіння ВВП більш як на третину та суттєве прискорення інфляції.

За його словами, щоб уникнути неконтрольованої девальвації та відпливів капіталу, НБУ тимчасово зафіксував обмінний курс та запровадив валютні обмеження, підтримуючи валютний ринок інтервенціями.

Пряма мова заступника глави Нацбанку: 

"Упродовж останніх тижнів ми бачимо посилення девальваційного тиску та збільшення обсягів інтервенцій Національного банку для підтримки фіксованого обмінного курсу. Насамперед це пов’язано зі зростанням обсягів емісійного фінансування державного бюджету, на що був змушений піти НБУ. Ми неодноразово наголошували, що емісійне фінансування має відбуватися за залишковим принципом. Насамперед уряд і Міністерство фінансів мають використовувати всі наявні механізми для того, щоб фінансувати дефіцит за рахунок офіційних зовнішніх ресурсів, а також збільшувати свої залучення на ринку. Для цього НБУ створив певні передумови, підвищивши облікову ставку до 25%.  

Ми очікуємо, що найближчим часом ставки за гривневими ОВДП та депозитами будуть поступово підтягуватися до рівня облікової ставки. Це дасть змогу зменшити тиск на валютний ринок, що є однією з важливих передумов для забезпечення й цінової, й фінансової стабільності".

Сергій Ніколайчук додав, що підтримка світу допомагає Україні вистояти у війні. Наразі Україна вже отримала близько 7 млрд дол. США фінансової допомоги, що теж дуже важливо для фінансування потреб бюджету та поповнення міжнародних резервів.