Як російські компанії будуть захищатися від українських санкцій

Все про економіку та фінанси

8 серпня Кабмін зареєстрував у ВР законопроект «Про санкції» (№4453а), який створює юридичну базу для анонсованих прем’єр-міністром санкцій проти РФ. Судячи з тексту документу, потрапити під «каток» у тому чи іншому вигляді можуть фактично будь-які комерційні структури з російським капіталом, що працюють на українському ринку, – від «дочок» російських держбанків до провідних мобільних операторів.

Наразі передчасно робити висновки, які структури яким чином постраждають від обмежень/заборон, оскільки документ ще може шліфуватися в парламентській залі, та й хтозна як буде проходити імплементація, й чи буде взагалі (закон визначає можливість, а не зобов’язання влади застосувати санкції). Уже не кажучи про ймовірну специфіку ставлення чиновників як до представників різних галузей, так і конкретних підприємств з однієї галузі.

На цьому етапі важливішим видається інше – чи зможуть представники російського бізнесу ефективно захищатися від українських санкцій та як, власне, це робитимуть?

Звичайно, найочевидніший варіант для них – оскарження санкцій в українських судах. Наскільки вони будуть успішними? Тут можна очікувати абсолютно різного з абсолютно різних мотивів (як юридично обґрунтованих, так і не особливо, в т.ч. корупційних). У будь-якому разі зрозуміло, що російський бізнес аргументуватиме свої вимоги, на його думку, дискримінаційним характером обмежень, порушенням у т.ч. національного режиму регулювання ЗЕД, який передбачає можливість для іноземних юросіб користуватися тими ж правами, що мають національні тощо.

Цілком ймовірний і варіант «з’ясування стосунків» через міжнародні судові інстанції – починаючи від Гааги й закінчуючи Стокгольмом. Причому, що важливо, туди можуть звертатися не тільки конкретні підприємства, але й, наприклад, російський уряд.

Можуть бути, звичайно, й спроби апелювання до міжнародних економічних інституцій, на кшталт СОТ. Щоправда, це вже буде прерогатива саме російської держави (конкретні підприємства доступ до такого інструменту не мають), яка може вимагати в України як обгрунтування правомірності застосування економічних обмежень, так і прямо скаржитися на дії офіційного Києва. Нюанс – ця процедура може розтягтися в часі, принаймні, на 15 місяців, а це – прямі збитки для суб’єктів господарювання з російським походженням (участю).

Водночас рішення, зокрема, робочої групи СОТ є лише вимогою до держави змінити нормативні правила чи вплинути на дії тих чи інших держорганів. У межах організації не існує можливості примусового виконання її рішень. Все, із чим може зіткнутися держава-порушник у разі ігнорування приписів СОТ, – це економічні санкції та різке погіршення інвестиційного іміджу. Що на фоні воєнного конфлікту, агресивної поведінки саме РФ та підтримки України всім цивілізованим світом видається явно вторинним. Однак, до речі, Євросоюз таки уже задекларував намір оскаржити саме в СОТ продовольчі «контрсанкції» Росії.

У будь-якому разі зрозуміло, що політичні проблеми суто юридичними механізмами вирішуватися навряд чи можна – особливо в час, коли починає діє право сили. Яким би не було судове чи СОТівське рішення, за відповідної політичної волі воно, як це часто в нас буває, може блокуватися на рівні виконання. Причому в цьому контексті Україна не буде особливо оригінальною. До слова, ще в 2012 році білоруський олігарх Владімір Пєфтієв домігся через литовський суд скасування рішення МЗС Литви і Служби розслідувань фінансових злочинів про замороження його рахунків. Але вони так і не були розморожені: литовські держоргани подали касаційну скаргу, яка досі перебуває на розгляді…

Важливіше інше – усунення політичних передумов для запровадження санкцій. Зникають «подразники» - зникають поступово і санкції. Як показує приклад того ж Ірану та Заходу. І зараз багато – в руках Москви, яка є першоджерелом конфлікту на Донбасі. Зміняться мотивації Кремля, російському бізнесу – який часто-густо працює саме як звичайний, законослухняний, націлений на отримання прибутку бізнес (без політичних мотивації) – боятися буде нічого.