Як почуваються основні галузі української економіки: огляд аналітиків НБУ

Все про економіку та фінанси

НБУ констатує, що в червні тривало відновлення економічної активності в більшості секторів економіки, що може пояснюватися подальшою адаптацією бізнесу та населення до життя в умовах війни, поверненням громадян до місць проживання, а також сезонними чинниками.

Як зауважує Нацбанк, про відновлення свідчить і зростання обсягів виробництва е/е, хоча значний внесок міг мати ефект заміщення унаслідок дефіциту та високих цін на інші види енергії, а також розширення можливостей для експорту.

Водночас НБУ наголошує, що ситуація значною мірою відрізняється за регіонами (на заході країни бізнес меншою мірою відчув вплив війни), а також за форматами (менші заклади швидше повертаються до роботи через простіші процеси).

Учасники ринку адаптуються до нових умов, зокрема в умовах обмеженого імпорту – скорочується асортимент або відбувається його переорієнтація на вітчизняні товари.

Роздрібна торгівля поступово відновлюється за рахунок великих гравців та індивідуальних підприємців (ФОПи, основна діяльність яких пов’язана з роздрібною та оптовою торгівлею, становили 37% від нових реєстрацій у червні).

ГМК

Хоча окремі підприємства продовжували відновлювати виробництво та навіть здійснювали планові ремонтні роботи, загалом відновлення в металургії стримується складнощами зі збутом продукції.

Коксохімічні заводи (крім Авдіївського) та ГЗК продовжують працювати та інвестувати в оновлення потужностей. Але низка підприємств повідомила про призупинку потужностей з липня через проблеми з експортом.

Виробники труб налагоджують експортні поставки, зокрема автомобільним вантажним транспортом до іноземних портів.

Добувна промисловість

Добування поступово повертається до довоєнних обсягів: видобуток вугілля на державних шахтах впав на третину через окупацію та руйнування об’єктів; видобування приватними шахтами працює на близьких до довоєнних потужностях та збільшує об’єми.

У видобутку газу очікується падіння обсягів на 10-15%, оскільки низка свердловин та допоміжних інфраструктурних об`єктів знаходяться на окупованих територіях або близько до зони бойових дій.

Нафтопереробка, хімічна промисловість.

Вітчизняна нафтопереробна галузь не працює через знищення потужностей.

Виробництво азотних добрив скоротилося в 5 разів із початку повномасштабного вторгнення на тлі зупинки ключових підприємств та руйнування окремих потужностей.

Машинобудування

Виробництво спецтехніки, зокрема за рахунок держзамовлення та на потреби оборони, разом з енергетичним і транспортним сегментами підтримують машинобудівну галузь.

Зруйновано частину потужностей великих машинобудівних підприємств; низка менших підприємств відновлюють виробництво після релокації в безпечні регіони.

Харчова промисловість

Підприємства харчової промисловості нарощують виробництво за рахунок центрально-західних регіонів та переорієнтовують асортимент на доступнішу продукцію.

Через брак овочів і фруктів із південних регіонів частина переробних заводів не використовують всі потужності, інші – нарощують виробництво на тлі надлишку сировини та після релокації.

Виробництво соняшникової олії становить 30-40% від довоєнного рівня через проблеми з експортом.

М`ясопереробна галузь працює на максимальних потужностях на безпечних територіях; окремі виробники курятини повернулися до довоєнних обсягів

Відновлюються молокопереробні підприємства, у тому числі внаслідок пожвавлення експорту; стримують розвиток галузі скорочення ВРХ, зниження попиту, зростання собівартості продукції

Легка промисловість, фармацевтика

Усі великі фармацевтичні підприємства працюють; військові потреби та зміна структури споживання в бік низьковартісних лікарських засобів підтримує вітчизняних виробників.

Дефіцит імпортного одягу стимулює українських виробників недорогої продукції.

Низка підприємств легкої промисловості відновлюють діяльність на тлі релокації до західних регіонів України та переорієнтації на потреби оборони.

Будівництво

Будівництво підтримується відновленням житлової та соціальної інфраструктури; створюється тимчасове житло, відбудовуються мости і дороги; у центральних і західних областях розширюються елеваторні потужності та переробні заводи.

У столиці запрацювали 40% будівельних майданчиків, утім відновлення стримується низьким попитом, браком робочої сили і різким зростанням вартості матеріалів.

Окремі компанії інвестують у розвиток будівельних технологій та відновлюють виробництво будівельних матеріалів.

Енергетика

Україна починає комерційний експорт електроенергії до країн Європи.

З початку війни 5% генеруючих потужностей зруйновано, 35% перебувають на окупованих територіях; виведено з ладу 50% теплових потужностей, 30% сонячної та понад 90% вітрової генерації.

У червні зруйновані Кременчуцька ТЕЦ, пошкоджені Криворізька та Вуглегірська ТЕС; Харківська ТЕЦ-5 поновила роботу після аварійної зупинки; як і в травні, працює половина енергоблоків АЕС.

У більшості звільнених населених пунктів відновлено газ, електрику і воду; “Укренерго” відремонтувало 100% пошкоджених магістральних мереж на деокупованих територіях.

Транспорт

Залізничні пасажирські перевезення зростають на тлі повернення громадян та відновлення бізнесових і туристичних поїздок в умовах відсутності авіасполучення; вантажні перевезення залишаються на значно нижчих від довоєнних рівнях, оскільки наявні експортні маршрути не компенсують обсяги перевезень руди та зернових вантажів до чорноморських портів

Компанії наземного транспорту активно відновлюють роботу на тлі зростання попиту на вантажні перевезення з боку бізнесу.

1 червня додався ще один прикордонний перехід для перевезення зернових до ЄС, утім дунайські порти працюють на межі можливостей, а черги із залізничних вагонів зростають.

Великі агропідприємства нарощують автопарки зерновозів, активно шукають шляхи експорту зерна та нарощують елеваторні потужності поблизу нових логістичних маршрутів.

Торгівля

Повернення населення до міст та відносна стабілізація військової ситуації в більшості регіонів сприяє відновленню торгівлі.

Зниження та зміна структури споживчого попиту змушує мережі обмежувати діяльність на нижчих за довоєнні рівнях, працювати на запасах та переорієнтовуватися на дешевші товари.