Як банки у червні отримали рекордний прибуток на 11,6 млрд грн?

Все про економіку та фінанси

У червні витрати банківської системи склали 4,6 млрд грн, що на 18,47 млрд грн менше, ніж у травні, й на 17,4 млрд грн – ніж у квітні. Про це свідчить статистика НБУ.

Це відбулося, передусім, за рахунок скорочення відрахувань у резерви, які за підсумками січня-червня зменшилися на 6,6 млрд грн. (до 27,2 млрд грн) в порівнянні з результатами січня-травня (тоді було 33,8 млрд грн).

Скорочення «резервних» відрахувань на 6,6 млрд грн. у червні відбулося при тому, що в травні фінустанови навпаки збільшили резерви на 9,98 млрд грн, а в квітні – на 7,94 млрд грн.

У минулому місяці відповідна робота мала продовжуватися, з огляду на динаміку української економіки, супровідне зростання проблемної заборгованості, переоцінку валютних кредитів у гривневому еквіваленті (через девальвацію).

Маніпуляції банків з резервами у червні могли бути зумовлені намаганням штучно занизити свої витрати, щоб не фіксувати збиток і не знижувати свій регулятивний капітал. Адже це в свою чергу могло призвести до порушення нормативів НБУ й застосування санкцій регулятором (аж до визнання банків неплатоспроможними і введення ФГВФО тимчасової адміністрації).

Як наслідок за червень банки й отримали прибуток в 11,6 млрд грн., у той час як за січень-травень був збиток 10,373 млрд грн. За підсумками всього 1-го півріччя зафіксований прибуток 1,25 млрд грн.

Варто відзначити, що в червні досить відчутно скоротилися доходи банків – до 16,2 млрд грн., що на 930 млн грн (або 5,4%) менше, ніж у травні й на 3,3 млрд грн. (або 17%), ніж у квітні. Відбулося це, передусім, за рахунок скорочення процентних доходів (що може свідчити про зростання проблемних кредитів): у червні вони склали 11,54 млрд грн., що на 920 млн грн. (або 7,4%) менше, ніж у травні й на 2,2 млрд грн. (або 16%) менше, ніж у квітні.