ВВП України обвалився на 15,2% у IV кварталі 2014 року, - Держстат

Все про економіку та фінанси

ВВП України за IV квартал 2014 року порівняно з IV кварталом 2013 року (у постійних цінах 2010 року впав на 15,2%. Такі дані оприлюднив Держстат.

Нагадаємо, що в І кварталі минулого року український ВВП скоротився на 1,2%, у ІІ кварталі – на 4,6%, у ІІІ кварталі – на 5,3%.

За останні роки в поквартальному вимірі ВВП України суттєвіше падав лише в 2009 році (у І кварталі було "мінус" 19,6%, у ІІ кварталі – 17,3%, у ІІІ кварталі – 15,7%).

Додамо, що за оцінками Держстату, порівняно з ІII кварталом 2014 року з урахуванням сезонного фактору український ВВП упав на 3,8% (без урахування тимчасово окупованої території АР Крим, м. Севастополя та частини зони АТО).

За оцінками МВФ, торік ВВП України скоротився на 7,0-7,5%.

При цьому експерти «Райффайзен Банку Аваль» зауважують, що враховуючи падіння ВВП в 4-му кварталі 2014 року на 15,2%, за результатами всього минулого року українська економіка могла скоротитися на 6,9% рік до року, після нульового зростання в 2013 році.

«Очевидно, що основною причиною такого значного спаду став військовий конфлікт на Донбасі (на який в 2013 році припадало 15% всього ВВП країни). За деякими оцінками внесок цього чинника в падіння ВВП в минулому році склав не менше 4-5 процентних пунктів», - констатують фахівці.

При цьому вони очікують, що спад збережеться, принаймні, в 1-й половині поточного року, що буде викликано продовженням військового протистояння в Донбасі і «надзвичайно важкою економічною і фінансовою ситуацією (тобто кризою в банківській системі, посиленням фіскальної політики, масштабним зростанням тарифів на комунальні послуги).

«Однак є й певні надії на початок відновлення економіки у 2-й половині 2015 року, за умови отримання додаткової зовнішньої фінансової допомоги, проведення стабілізаційних заходів і глибоких структурних реформ, та стабілізації ситуації на Донбасі. У цьому випадку, падіння ВВП в цього року може скласти 5-6%. Проте існують значні ризики більш глибокого економічного спаду, якщо ситуація на Сході країни не покращиться і/або життєво важливі реформи продовжать буксувати», - зазначають в «Райффайзен Банку Аваль».

Нагадаємо, що проект змін до держбюджету-2015 уряд готував, виходячи з прогнозу скорочення ВВП у 2015 році на 5,5%.