ТЦ "Магелан" перейшов від Юркевича до ВТБ Банку

Все про економіку та фінанси

Структури бізнесмена Анатолія Юркевича підписали з ВТБ Банком угоду про передачу в рахунок боргу харківського торгового центру «Магелан», передача відбулася минулого тижня, пише агентство «ЛігаБізнесІнформ» з посиланням на бізнесмена та прес-службу банку.

Складнощі відчувають і інші бізнеси Юркевича: зазнає збитків молочна компанія Мілкіленд. Ще в 2015 році був визнаний неплатоспроможним «Український професійний банк», який пов’язують з А. Юркевичем.

Донедавна А. Юркевич був власником трьох торгових центрів «Магелан» (в Києві, Харкові та Миколаєві), якими управляє девелоперська група компаній «Край». У планах було також будівництво ще одного об`єкта в Дніпрі.

Останні кілька років торгові центри в Києві та Харкові були виставлені на продаж, київським ТЦ цікавилася британська компанія London&Regional (в Україні належить торговий центр «Глобус» і бізнес-центр «Поділ Плаза»), розповів агентству на умовах анонімності консультант з нерухомості. Однак сторони не домовилися про умови угоди.

Два роки тому А. Юркевич анонсував плани будівництва другої черги Магелана в Харкові, що дозволило б збільшити загальну площу торгового центру з 43 000 до 93 500 кв м. У другій черзі комплексу планувалося відкрити розважальну зону: багатозальний кінотеатр Мультиплекс, боулінг, каток тощо. "Об`єкт не був добудований через припинення фінансування з боку ВТБ. Також в результаті девальвації і недобудови довелося знизити орендні ставки, - зауважує А. Юркевич. - Ситуація не дозволяла обслуговувати кредит, і ми прийняли рішення мирно врегулювати цей конфлікт".

У прес-службі ВТБ Банку повідомили, що банк прийняв у власність харківський Магелан на підставі іпотечної застереження (пункт в договорі, за яким можна стягнути майно у позасудовому порядку. - ред.), планує управляти центром і згодом виставити його на продаж. ВТБ Банк і Юркевич не розкривають суму заборгованості компанії бізнесмена перед банком.

Опитані експерти оцінюють вакантність ТРЦ в 30%. Щоб скоротити її, доведеться міняти концепцію торгового центру і, можливо, площі та розташування магазинів. Керівник департаменту стратегічного консалтингу компанії UTG Віктор Оборський оцінює вартість таких робіт на загальну суму від $200 до $600 за 1 кв м. Виходячи з цієї оцінки, «Магелан» може потребувати $8,6 млн інвестицій.

Торговий центр може залучити інвесторів в тому випадку, якщо його вакантність вдасться скоротити до 5-10%, а також підписати з орендарями договори оренди терміном понад п`ять років, вважає співвласник девелоперської компанії XXI Століття Олег Салмін. За його оцінкою, в цьому випадку «Магелан» реально продати за $ 15-20 млн. "Торгові центри користуються попитом як серед українських, так і серед іноземних інвесторів", - зауважив він.

Це не перший об`єкт, з яким доводиться розлучатися Юркевичу. У минулому році він також продав мережу гіпермаркетів «Країна», площа кожного з яких становила близько 10 000 кв м, своєму конкуренту - Каравану. Точну суму продажу Юркевич не назвав, повідомивши лише, що мова йде про десятки мільйонів доларів.

Молочні борги

Складнощі відчуває і молочний бізнес Юркевича. Збиток Мілкіленд за січень-вересень 2016 року склав 24,81 млн євро, говориться в звіті групи. Це на 35% менше аналогічного періоду минулого року, але виручка компанії продовжує падати. За дев`ять місяців продажі скоротилися на 23% - до 112,94 млн євро на тлі девальвації гривні і російського рубля.

Боргове навантаження «Мілкіленду» за підсумками десяти місяців 2016 року становило 149,37 млн євро. Частину боргів компанія реструктуризувала - 12,5% загального обсягу заборгованості, йдеться в її звіті. Частина - в процесі.

Приміром, компанія більше двох років намагається домовитися про реструктуризацію боргу з синдикатом банків в складі UniCredit Bank Austria AG і російським підрозділом Райффайзен Банку. Переговори тривають з середини вересня 2014 року. Станом на вересень 2016 року сума заборгованості по тілу кредиту становила $58,6 млн, і вся вона прострочена. Очікувані умови реструктуризації в Мілкіленд не уточнюють.

Чи є у Юркевича запасний варіант? "Реструктуризація в процесі. Нові кредитори зараз проводять юридичний аудит з метою підтвердження попередньо озвучених умов", - розповідає бізнесмен.

З іншими кредиторами тривають суди. Польські Pekao Bank S.A. і Pekao leasing намагаються отримати з Мілкіленд 8,5 млн злотих (2,1 млн євро), Укрсоцбанк - 71 млн грн (2,45 млн євро).

Мілкіленд також повідомляв про судові спори з неплатоспроможним банком «Форум» (на 2,1 млн євро) і російським Сбербанком. Останній вимагав з групи в суді 368 млн рублів (5,3 млн євро) за кредитною угодою з Останкінський молочним комбінатом.

З усіма кредиторами тривають переговори.

Зараз, за словами Юркевича, завантаження заводів «Мілкіленду» невисоке. Чи може він виставити активи на продаж? "Якщо будуть хороші пропозиції, можемо подумати про це", - говорить бізнесмен.

У травні 2015 року НБУ визнав неплатоспроможним його фінансова установа - Український професійний банк. Крім того, погано себе почуває видавничий бізнес Юркевича - Компаньон Груп. Уже майже рік видання Компаньон не може розрахуватися з журналістами. "Там є свій керівник, я цей напрямок не контролюю", - розповідав бізнесмен раніше.