Уряд показав план відновлення України після війни, який включає вступ України до ЄС у 2024 році, енергонезалежність, перехід від експорту сировини до продуктів переробки та розвиток військових технологій. Про це віце-прем’єрка - міністерка економіки Юлія Свириденко розповіла у колонці на "Українській правді", констатує ЕП.
Першим пунктом у плані відновлення України віце-прем’єрка називає отримання повного доступу до ринків країн G7 та Євросоюзу зі скасуванням всіх квот та імпортних мит.
Повноцінний вступ України до Європейського союзу уряд розраховує отримати вже у 2024 році, а статус кандидата на вступ до ЄС планується отримати вже влітку.
Внаслідок війни українська логістика зазнала значних втрат, зокрема через морську блокаду. Тож наступною умовою є швидка логістика у межах 72 годин з України до Європи.
Четвертим пунктом є перехід в експорті від сировини до переробленої продукції в галузях, де Україна вже має конкурентну перевагу на світових ринках – продовольство та металургію. Це дозволить перейти від великого, але дешевшого, експорту до великого і дорожчого.
Наприклад, є можливості запустити переробку кукурудзи на біоетанол, спирт, крохмаль, та в якості корму для отримання м’яса птиці, свинини, яловичини та яєць. Також можна виробляти спеціалізовані білки, що використовуються у косметичній, фармацевтичній галузях та харчовій промисловості.
Руди, натомість, можна переробляти на метал, який можна перетворювати на готову продукцію і досягнути економії на масштабі.
Для гарантії безпеки Україна потребує зброю, яка має виготовляти самостійно, для чого є стартові майданчики у вигляді підприємств військово-промислового комплексу. Україна має сформувати потужний ВПК, важливу роль у якому відіграватиме IT, оскільки Україна робитиме ставку на військові технології.
Для цього Україні потрібно нарощувати енергетичні потужності завдяки будівництву нових атомних блоків та нарощування чистої енергії. Також необхідна енергетична незалежність – за 3-5 років забезпечити себе внутрішнім видобутком. Також необхідно зменшити енерговитрати через термомодернізацію. Щодо пального, Україна має побудувати потужності, аби повністю покрити власні потреби.
І останнє, зазначають в уряді, необхідна локалізація не менше за 60% у процесу відбудови – будматеріалів, цементу, металу.
Аби це все втілити, каже Свириденко, українським компаніям потрібні дві речі. Перша – це партнерство з європейцями та американцями в режимі трансферу технологій. Друга – доступ до фінансових ресурсів.
"Уряд пропонує "План Маршалла 2.0" для відновлення України. Уряди-партнери можуть видати своїм компаніям державні гарантії для залучення коштів для інвестицій в Україну. Такі гарантії покриють ризик країни і дозволять інвестувати в реалізацію значних промислових проєктів", – резюмує віцепрем`єрка.