Єврокомісія офіційно запропонувала надати Україні статус кандидата на вступ в ЄС

Все про економіку та фінанси

Європейська комісія офіційно рекомендувала надати Україні статус кандидата на вступ в Європейський союз. Про це оголосила президентка ЄК Урсула фон дер Ляєн на брифінгу в Брюсселі, пише "Європейська правда".

"Комісія рекомендує Раді, по-перше, надати Україні європейську перспективу і по-друге - надати статус кандидата. Звичайно, з розумінням, що країна виконає певний набір подальших важливих реформ", - сказала фон дер Ляєн.

У заяві Єврокомісії йдеться, що Україна загалом просунулася у досягненні стабільності інститутів, які гарантують демократію, верховенство права, права людини та повагу та захист меншин.

Також відзначається, що Україна продовжила хороші макроекономічні результати, демонструючи гідну уваги до макроекономічної та фінансової стабільності, потребуючи продовження амбітних структурних економічних реформ.

"Ми знаємо, що українці готові померти за європейську перспективу. Ми хочемо, щоб вони жили з нами європейською мрією", - додала фон дер Ляєн.

Також Єврокомісія офіційно рекомендувала надати Молдові європейську перспективу та статус кандидата на вступ до Євросоюзу, як і Україні.

"Ми рекомендуємо, щоб Рада надала Молдові європейську перспективу і статус кандидата - з розумінням, що країна здійснить ще низку важливих реформ", - заявила Урсула фон дер Ляєн.

За її словами, останнім часом Молдова продемонструвала рішучість до реформ, і цей шлях підтримують громадяни країни.

"Це справді реформістський, антикорупційний європейський курс, вперше за час незалежності. Звісно, попереду ще довгий шлях - її економіка і особливо публічне управління потребують значних покращень. Але за умови, що лідери країни збережуть нинішній курс, ми вважаємо,що країна має потенціал досягти відповідності критеріям", - зазначила вона.

Разом з тим, глава Єврокомісії повідомила, що стан демократії у Грузії не відповідає Копенгагенським критеріям і держава має втілити зміни для здобуття цього статусу.

"Рекомендуємо надати європейську перспективу і (у майбутньому) визначити, наскільки Грузія відповідає вимогам для надання статусу кандидата", - пояснила Урсула фон дер Ляєн.

Рішення Комісії з цього приводу стверджує, що у Грузії є "фундамент для досягнення стабільності інституцій, що гарантують демократію, верховенство права, права людини та повагу та захист меншин", однак, на відміну від України та Молдови, цей фундамент не був розвинений достатнім чином, а "останні події підірвали прогрес країни".

Єврокомісія визначила 12 блоків критеріїв, за якими Грузія має продемонструвати прогрес, щоби отримати статус кандидата.

Серед них – зняття питання політичної поляризації, виконання політичної "угоди Мішеля", зміна виборчого законодавства, створення плюралізму ЗМІ, якого бракує, тощо.

P.S.

Європейська комісія стверджує, що можливість відкриття переговорів про членство з Північною Македонією повністю заблокована урядом Болгарії. Про це заявив єврокомісар Олівер Варгеї на брифінгу в Брюсселі.

"Ми бачимо абсолютний глухий кут. І мене це не тішить, зважаючи на те, що я раз на два тижні літаю до Софії на переговори", - повідомив він.

Як відомо, Болгарія заблокувала процес вступу Північної Македонії до ЄС на основі розбіжностей у прочитанні історії. Варгеї підкреслив, що ця суперечка шкодить всьому Євросоюзу: "Ми бачимо, що національна політика впливає на рівень довіри до ЄС загалом"

"Зважаючи на це, немає можливості говорити у принципі про рамку переговорів", - додав єврокомісар.