ВР прийняла закон про приєднання Ощадбанку до системи гарантування ФГВФО

Все про економіку та фінанси

Верховна Рада ухвалила в другому читанні законопроект №5542-1 про підвищення гарантованої суми за депозитами та повне відшкодування Фондом гарантування коштів вкладникам на період воєнного стану і трьох місяців після його припинення чи скасування.

Як зазначає ФГВФО, планується, що упродовж вказаного періоду Фонд буде відшкодовувати кожному вкладнику банку кошти в повному розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані станом на кінець дня, що передує дню початку процедури виведення банку з ринку, крім випадків, передбачених частиною четвертою статті 26 Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб”.

Дія цієї норми поширюється на банки, рішення про виведення з ринку яких будуть прийняті після набрання чинності цим Законом.

Через три місяці після припинення чи скасування дії воєнного стану гарантована сума за вкладами становитиме не менше 600 тис грн.

Це стосуватиметься банків, що визнаватимуться неплатоспроможними після набрання чинності цими нормами.

Передбачано, що Ощадбанк приєднується до системи гарантування вкладів ФГВФО.

Коментар ФГВФО:

"Приєднання Ощадбанку до Фонду гарантування вкладів запроваджує конкурентні умови для всіх банків в Україні. Це відповідає міжнародним стандартам, якими передбачена обов’язкова участь у системі гарантування всіх банківських установ, що залучають вклади, а також відкриває перед Ощадбанком нові можливості з залучення у капітал інвестицій Європейського банку реконструкції та розвитку.

Приєднання Ощадбанку до Фонду було закладено в законодавстві ще у 2001 році, у прикінцевих положеннях Закону «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб»".

ФГВФО додає, що підвищується його фінансова стійкість шляхом реструктуризації заборгованості Фонду перед Міністерством фінансів України:

"Реалізація попередніх пунктів стала можливою завдяки реструктуризації заборгованості Фонду, що також передбачено ухваленим законом. Погашення заборгованості в частині номіналу векселів здійснюватиметься з коштів Фонду гарантування вкладів, а в частині, що відповідає нарахованим відсоткам, - за рахунок коштів, стягнутих з колишніх власників та пов’язаних осіб, діяльність яких призвела до неплатоспроможності цих установ".

Закон набере чинності після підписання Президентом України та офіційного оприлюднення.

Довідково

Станом на 01.03.2022 Фонд гарантування вкладів виплатив вкладникам неплатоспроможних банків 95,7 млрд грн.

Протягом 2014-2016 років для забезпечення виплат гарантованого відшкодування Фонд залучив у Міністерства фінансів та Національного банку кредитні кошти на загальну суму майже 80 млрд грн. Вартість запозичень склала від 9,99 до 14%.

На сьогодні Фонд повністю розрахувався із НБУ, виплативши 25,6 млрд грн, з яких 5,5 млрд грн – нараховані відсотки. А також перерахував Міністерству фінансів (у тому числі достроково) 21,7 млрд грн, з яких 7,9 млрд грн - відсотки. Залишок боргових зобов’язань Фонду складає 108,3 млрд грн - 45,7 млрд грн за номіналом векселів, за якими Фонд до кінця 2031 року має сплатити 62,5 млрд грн відсотків.