ВР прийняла закон про перезапуск ВККС: ключова роль буде в міжнародних експертів

Все про економіку та фінанси

Верховна Рада ухвалила законопроєкт №3711-Д, який передбачає зміни до Закону "Про судоустрій і статус судді", відповідно до якого планується перезапуск Вищої кваліфікаційної комісії суддів за вирішальної ролі міжнародних експертів, пише "Українська правда".

"За" ухвалення закононопроєкту висловилось 293 нардепи, "Проти" – 20, утримались – 26.

Зокрема, підтримали редакцію законопроєкту із запропонованими поправками 217 нардепів від "Слуги народу", 22 – від "Європейської солідарності", 15 – від "Голосу", 19 – від "Довіри" та 13 обранців фракції "За майбутнє".

Не дали голосів у підтримку закону фракції "Батьківщина" та "ОПЗЖ".

Законопроєкт, який ухвалили нардепи передбачає, що членів ВККС буде відбирати конкурсна комісія з 6 членів. Йдеться про трьох чинних суддів або суддів у відставці та трьох незалежних міжнародних експертів.

Водночас, нардепи прийняли 453-тю поправку, яка передбачає, що міжнародні експерти матимуть вирішальний голос при відборі кандидата до ВККС.

Посольств США в Україні привітало затвердження українським парламентом законодавства для відбору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів:

"Сполучені Штати вітають прийняття за міжпартійної підтримки законопроєкту 3711-д про відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів і з нетерпінням чекають остаточного тексту відповідно до рекомендацій Венеціанської комісії. Вітаємо Верховну раду і керівництво України з важливим кроком на шляху до всеосяжної судової реформи", - йдеться у заяві.

У посольстві нагадали, що США з нетерпінням очікують прийняття законопроєкту 5068 про реформування Вищої ради правосуддя.

"Сполучені Штати готові підтримати наших українських партнерів в реалізації 3711-д і реалізувати цю історичну можливість оновити судову систему України від імені українського народу", - зазначається в заяві.

Раніше в Євросоюзі заявили про готовність призначити незалежних експертів для підтримки відбору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів після того, як Верховна рада ухвалила необхідне законодавство.

У березні ВР ухвалила у першому читанні законопроєкт № 3711-д про правила формування ВККС – органу, який буде відповідальним за добір понад 2000 суддів на вакантні посади в судах по всій Україні та перевірку 2000 діючих суддів на доброчесність.

Раніше посольство США та представництво Європейського Союзу в Україні виступили зі спільною заявою, у якій наголосили на важливості незалежних комісій з відбору посадовців для судової системи та закликали узгодити з рекомендаціями "Венеційки" до другого читання законопроєкти, в тому числі проєкт про ВККС.

Відповідно до закону, ВККС складається з 16 членів, вісім із яких призначаються з числа суддів або суддів у відставці. Вища кваліфікаційна комісія суддів України вважається повноважною за умови призначення до її складу щонайменше одинадцяти членів.

Членів ВККС на чотири роки призначає Вища рада правосуддя за результатами конкурсу. Конкурсна комісія проводить конкурс на зайняття посади члена ВККС у два етапи: відбір кандидатів за результатами розгляду поданих ними документів, результатів спеціальної перевірки, відповідної інформації з відкритих джерел і проведення співбесіди з відібраними кандидатами та визначення переліку кандидатів для рекомендації Вищій раді правосуддя.

Членів конкурсної комісії призначає Вища рада правосуддя. Суб`єктами формування конкурсної комісії є Ради суддів, прокурорів, адвокатів і Національна академія правових наук. До складу цієї комісії входять: три особи з числа суддів або суддів у відставці, запропоновані радою суддів; по одній - від рад прокурорів, адвокатів і Нацакадемії правових наук. На запит конкурсної комісії для забезпечення її діяльності можуть бути залучені додаткові експерти, фахівці міжнародних та іноземних організацій, які відповідно до міжнародних або міждержавних угод протягом останніх п`яти років за рахунок власних коштів надають Україні міжнародну технічну допомогу у сфері судової реформи та/або запобігання та протидії корупції.