ВР прийняла в першому читанні нову редакцію закону "Про страхування"

Все про економіку та фінанси

Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроєкт №5315 "Про страхування".

Коментар НБУ:

Проєкт закону "Про страхування" – не про зміну декорацій. Він про капітальний ремонт системи регулювання та нагляду на страховому ринку. Щоб в Україні з’явився фундамент для роботи платоспроможного, стійкого, конкурентного ринку страхування із належним захистом прав споживачів цих послуг.

Отже, що пропонує проєкт закону:

Нові підходи до ліцензування страховиків.

Нове регулювання планує перейти від ліцензування окремих видів страхування до ліцензування за класами. Фактично страховик буде отримувати лише одну ліцензію із класами на страхування різних ризиків. Так, ліцензії стануть гнучкішим інструментом: компанії зможуть додавати додаткові класи страхування, або навпаки – звужувати обсяг власної ліцензії без зайвих операційних витрат.

Посилені вимоги до забезпечення платоспроможності страховиків.

Проєкт закону пропонує диференційований підхід до оцінки платоспроможності компаній залежно від їхніх обсягів діяльності та ризиковості операцій, а також від класів страхування, за якими здійснюється діяльність.

Нові вимоги до умов провадження діяльності страховиків.

Йдеться про прозору структуру власників, бездоганну ділову репутацію, задовільний фінансовий стан, прозорі джерела походження коштів, належну організацію системи управління.

Кінцевий пункт призначення – на страховому ринку мають працювати прозорі ефективні компанії, які не наражають своїх клієнтів на ризики невиплати відшкодування.

Правила для страхових посередників.

Посередники виконують важливу роль, адже є ключовою ланкою між споживачем та страховою компанією. Тому мають бути чіткі прозорі правила і їхньої роботи: обов’язкова реєстрація, професійні та кваліфікаційні вимоги, обов’язки щодо розкриття всієї необхідної інформації клієнтам тощо.

Запобіжники втечі страховиків з ринку "по-англійськи".

Уперше в українському законодавстві з’явиться чітка процедура виходу компаній з ринку як у добровільному, так і примусовому порядку. Будуть встановлені цивілізовані правила передачі страхового портфеля. Це захистить споживачів страхових послуг, забезпечивши максимально можливий обсяг виконання зобов’язань перед ними з боку страхових компаній.

Що важливо змінити до другого читання?

Сьогодні проєкт закону залишає страховикам можливість працювати як товариствам з додатковою відповідальністю. На думку Національного банку як регулятора ринку, така організаційно-правова форма має низку недоліків перед акціонерними товариствами. Як для повноцінного нагляду, а значить – захищеності клієнтів, так і для уникнення регуляторного арбітражу на страховому ринку в Україні критично важливо встановити для страховиків єдину організаційно-правову форму – лише акціонерні товариства"