ВР планує збільшити видатки бюджету на 287 млрд грн, у т.ч. на оборону і безпеку - 248 млрд

Все про економіку та фінанси

Кілька десятків нардепів (переважно з фракції "Слуга народу", в т.ч. глава парламентського комітету з питань бюджету Юрій Арістов) зареєстрували у Верховній Раді законопроект №7413 про внесення змін у держбюджет на 2022 рік.

Документом пропонується збільшити видатки загального фонду держбюджету на 287,1 млрд грн "за рахунок здійснення додаткових зовнішніх запозичень" (цитата).

Видатки держбюджету планується збільшити з 1,79 трлн грн до 2,08 трлн грн, граничний дефіцит держбюджету - з 456,4 млрд грн до 743,5 млрд грн. 

При цьому плановий обсяг зовнішніх запозичень зростає з 318,7 мллрд грн до 605,8 млрд грн (загальний же обсяг позик - з 838,7 млрд грн до 1 трлн 125,8 млрд грн).

Нагадаємо, прем`єр Денис Шмигаль заявляв, що Кабмін очікує 9 млрд дол бюджетної підтримки від США та 9 млрд євро макрофінансової допомоги від ЄС.

"Реалізація положень законопроекту дозволить збільшити видатки, що спрямовуються на потреби сектору безпеки та оборони, для зупинення військової агресії Російської Федерації проти України та вирішити невідкладні питання, спричинені військовими діями проти України", - констатується в пояснювальній записці.

Йдеться про збільшення видатків держказни за такими напрямками:

- національна безпека та оборона - 247,77 млрд грн;

- поповнення резервного фонду - 1,5 млрд грн;

- надання допомоги в рамках програми "єПідтримка" - 5,82 млрд грн;

- фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду - 20,1 млрд грн;

- надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в т.ч. на оплату житлово-комунальних послуг - 12,54 млрд грн.

"Реалізація законопроекту призведе до збільшення розміру дефіциту державного бюджету та граничної суми державного боргу на відповідну суму", - йдеться в пояснювальній записці.

Згідно з документом, передбачаються додаткові видатки загального фонду держбюджету на національну безпеку та оборону у сумі 247,77 млрд грн з урахуванням пропозицій головних розпорядників бюджетних коштів, у т.ч. для:

- Міноборони (разом з Держспецтрансслужбою) – 166 118,1 млн грн (з них оплата праці (з нарахуваннями) – 77 846,4 млн грн);

- системи МВС (Нацполіція, Держприкордонслужба, Нацгвардія, Державна міграційна служба, ДСНС, апарат МВС) – 76 430,1 млн грн (з них оплата праці (з нарахуваннями) – 56 357,6 млн грн);

- Головного управління розвідки Міноборони – 921,4 млн грн (з них оплата праці (з нарахуваннями) – 708,7 млн грн);

- Служби безпеки – 2 782,0 млн грн (з них оплата праці (з нарахуваннями) – 2 583,8 млн грн);

- Управління державної охорони – 321,5 млн грн (з них оплата праці (з нарахуваннями) – 230,7 млн грн;

- Служби зовнішньої розвідки – 648,8 млн грн (з них оплата праці (з нарахуваннями) – 486,4 млн грн);

- Адміністрації Держспецзв`язку – 548,0 млн грн, з них оплата праці (з нарахуваннями) – 537,4 млн гривень.

Також законопроектом пропонується збільшити видатки загального фонду державного бюджету:

– для Міністерства економіки за бюджетною програмою «Надання допомоги в рамках Програми «єПідтримка» (код 1201230) на 5 824,5 млн грн, що дасть можливість здійснити виплату одноразової матеріальної допомоги
3 904 765 застрахованим особам у зв’язку із втратою частини заробітної плати (доходу), робота (економічна діяльність) яких тимчасово зупинена внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні, які подали відповідну заявку протягом 26 –31 березня 2022 року.

– для Міністерства соціальної політики України: за бюджетною програмою «Надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» (код 2501480) на 12 536,7 млн грн, з метою забезпечення належної державної соціальної підтримки внутрішньо переміщеним особам. Допомогу на проживання отримають 1,8 млн внутрішньо переміщених осіб;

- за бюджетною програмою «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду» (код 2506080) на 20 063,1 млн грн, що дасть можливість забезпечити виплату пенсій та грошової допомоги вчасно та в повному обсязі.

При цьому для збільшення фінансових ресурсів для Збройних Сил України передбачено скорочення видатків за бюджетною програмою «Фінансування статутної діяльності політичних партій» (код 6331020) в обсязі 601,5 млн грн з урахуванням проведених касових видатків, а також у зв’язку з цим для узгодження правових норм передбачено положення, згідно з яким у 2022 році, починаючи з другого кварталу, як виняток з положень статей 17-2 та 17-5 Закону України "Про політичні партії в Україні", видатки державного бюджету за цією бюджетною програмою не здійснюються.

Крім того, наразі компетентними органами здійснюється діяльність щодо захисту інтересів Україні в закордонних юрисдикційних органах, в тому числі у спорах проти держави-агресора та пов’язаних із нею осіб, що потребує залучення юридичних радників у відповідних юрисдикціях. Враховуючи обмежений ресурс державного бюджету та бажання відповідних юридичних радників надавати відповідні послуги Україні pro bono (безоплатно), законопроектом пропонується установити, що на період дії воєнного або надзвичайного стану в Україні заборона на одержання пільг, послуг і майна державними органами та органами місцевого самоврядування, передбачена статтею 54 Закону України "Про запобігання корупції", не поширюється на випадки забезпечення юридичними радниками (у тому числі іноземними) захисту прав та інтересів України, державних органів та органів місцевого самоврядування у закордонних юрисдикційних органах.