Власник збанкрутілого "Златобанку" спробує відсудити в НБУ 500 млн грн

Все про економіку та фінанси

За даними Госпсуду м. Києва, ТОВ "Авангард-Експо" звернулося з позовом до НБУ про стягнення 499,6 млн грн (справа №910/8301/21).

ТОВ "Авангард-Експо" було власником 97,94% акцій збанкрутілого "Златобанку" (визнаний неплатоспроможним у 2015 році). Бенефіціаром цього банку офіційно значилася Олена Якіменко, а на ринку фінустанову пов`язували з Леонідом Юрушевим.

У лютому 2021 року Фонд гарантування заявив, що де-юре і де-факто відновив контроль над "Златобанком". Як зауважував ФГВФО, майже два роки "Златобанк" перебував у статусі "зомбі-банку": колишні акціонери у судовому порядку домоглися оскарження рішень про визнання банку неплатоспроможним і тим самим заблокували процедуру його ліквідації.

14.01.2021 Північний апеляційний госпсуд задовольнив апеляційну скаргу НБУ і ФГВФО та скасував рішення суду першої інстанції про порушення судової справи про банкрутство "Златобанку".

Раніше НБУ в контексті “Златобанку” наголошував, що “ліквідація банків має відбуватись не за загальною процедурою банкрутства, а виключно у межах процедур, передбачених Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", за якими пріоритетне право на отримання коштів мають не акціонери, а кредитори банку” (цитата).

10.12.2020 Шостий апеляційний адмінсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу ПАТ “Злато” та залишив без змін рішення Окружного адмінсуду м. Києва від 22.07.2020 (в справі №640/15294/19), яким було задоволено позов ФГВФО і скасовано вчинену держреєстратором дію від 17.07.2019 - держреєстрацію зміни назви “Златобанку” (на “Злато”), а також інформації про його засновників, місцезнаходження

Суд апеляційної інстанції констатував, що навіть у разі скасування судами рішень НБУ та ФГВФО щодо виведення банку з ринку (що мало місце у випадку “Златобанку”), “банк все одно має залишатись під управлінням Фонду аж до того моменту, поки власники не приведуть діяльність банку у відповідність із вимогами законодавства та НБУ прийме рішення про визнання діяльності банку такою, що відповідає законодавству та поверне банк під свій нагляд” (цитата).

05.02.2019 Велика Палата Верховного Суду ухвалила рішення, яким, по суті, визнала неправомірним віднесення "Златобанку" до категорії неплатоспроможних.

У травні 2020 року Верховна Рада за наполяганням МВФ прийняла т.зв. "закон про банки" (також відомий як “антиколомойський” закон). Згідно з цим документом, якщо навіть суд скасує рішення НБУ про виведення банку з ринку, процедура неплатоспроможності або ліквідації банку не припиняється, а продаж активів і розрахунки з кредиторами банку тривають. При цьому законом для відповідних випадків визначено передумови та процедура отримання колишніми власниками виведених з ринку банків компенсацій та їх форма. Основну роль у цьому питанні має відігравати спеціальний суб’єкт – «міжнародно визнана аудиторська фірма», яка після аналізу фінансового стану банку має підтвердити розмір шкоди, якщо така була завдана власникам виведеного з ринку банку.