Входження Ощадбанку в систему ФГВФО: комітет ВР схвалив законопроект на перше читання

Все про економіку та фінанси

9 червня парламентський комітет з питань фінансів, податкової та митної політики ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді включити законопроект №5542-1 до порядку денного сесії і за наслідками розгляду у першому читанні прийняти його за основу.

При цьому члени комітету розглянули урядовий законопроект «Про внесення змін до деяких законів України щодо набуття акціонерним товариством "Державний ощадний банк України" статусу учасника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб» (№5542).

Заступник міністра фінансів Юрій Драганчук, повідомив, що законопроектом пропонується приєднати Ощадбанк до системи гарантування вкладів фізичних осіб, скасувати державну гарантію на вклади фізичних осіб у банку та поширити законодавчо визначений механізм гарантування вкладів фізичних осіб на вкладників Ощадбанку. При цьому, якщо вклад було зроблено до набуття банком статусу учасника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) та він перевищує розміри відшкодування коштів за вкладом, частина вкладу що перевищує граничний розмір, відшкодовується за вкладом та гарантується державою.

Проектом також пропонується встановити для банку розмір початкового збору до Фонду на рівні 1% регулятивного капіталу станом на дату набуття статусу учасника ФГВФО.

Альтернативний законопроект «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення стабільності системи гарантування вкладів фізичних осіб» (№ 5542-1) представив один із його авторів, голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

Він зазначив, що цей проект містить такі ж положення, як і основний законопроект, а також до нього додано механізми надання ФГВФО кредитної підтримки з боку Національного банку та держави, оскільки «наразі стан Фонду не може в повній мірі задовільнити інтереси суспільства і держави щодо забезпечення вкладів фізичних осіб».

Також пропонується вдосконалити процедуру встановлення граничного розміру коштів за вкладами і поступове збільшення його розміру з 200 до 600 тисяч гривень у разі забезпечення фінансової стійкості Фонду.

Окрім того, за словами Данила Гетманцева, законопроектом пропонуються спеціальні механізми врегулювання питання погашення зобов’язань за векселями, які були видані ФГВФО у 2015-2016 роках в обмін на облігації внутрішньої державної позики, держателем яких було Міністерство фінансів, шляхом перерахування відповідних коштів до загального фонду державного бюджету.

Представник ФГВФО висловився на підтримку альтернативного законопроекту.

Під час обговорення Юрій Драганчук зауважив: «Законопроект №5542-1 є більш комплексним і направлений на розвиток Фонду і посилення його інституційної спроможності».