Входження Ощадбанку в систему ФГВФО: Кабмін і Гетманцев зареєстрували законопроекти

Все про економіку та фінанси

Кабмін зареєстрував у Верховній Раді законопроект №5542 про набуття Ощадбанком статусу учасника Фонду гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО). Крім того, кілька нардепів на чолі з главою фінкомітету ВР Данилом Гетманцевим подали законопроект №5542-1 “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення стабільності системи гарантування вкладів фізичних осіб”, у якому серед іншого також передбачено приєднання Ощадбанку до системи ФГВФО.

Ці два документи пропонують однаковий алгоритм скасування чинної наразі 100-відсоткової держгарантії по вкладам фізосіб в Ощадбанку та приєднання цього держбанку до системи гарантування вкладів ФГВФО (з відповідним поширенням чинного механізму гарантування вкладів фізосіб на вкладників Ощадбанку).

Передбачається, що з дня набуття Ощадбанком статусу учасника Фонду, якщо вклад, залучений Ощадбанком до дня набуття ним статусу учасника Фонду, перевищує граничний розмір відшкодування коштів за вкладом (наразі це 200 тис грн), частина такого вкладу, що перевищує граничний розмір відшкодування коштів за вкладом, гарантується державою. Ці гарантії діють до закінчення 6-місячного строку з дня набуття Ощадбанком статусу учасника ФГВФО.

Також законопроектами пропонується встановити для Ощадбанку розмір початкового збору до ФГВФО на рівні 1% регулятивного капіталу станом на дату набуття статусу учасника Фонду. Відповідний внесок Ощадбанк має сплатити протягом 90 календарних днів з дати набуття статусу учасника ФГВФО.

[Від Finbalance: чинним законом для решти учасників ринку встановлено, що банк - учасник ФГВФО протягом 30 календарних днів з дати видачі банківської ліцензії зобов`язаний сплатити до Фонду початковий збір у розмірі 1% свого статутного капіталу.

Статутний капітал Ощадбанку - 49,5 млрд грн. Разом з тим, за даними цього держбанку, на 01.05.2021 його регулятивний капітал був 16,75 млрд грн (а значить розмір початкового внеску у ФГВФО на вказану дату склав би 167,5 млн грн)].

У законопроектах визначено, що протягом трьох років з дня набуття статусу учасника ФГВФО Ощадбанк сплачує до Фонду регулярний збір лише з розрахунку базової річної ставки, визначеної статтею 22 закону "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", а розрахунок розміру регулярних зборів до ФГВФО у формі диференційованих зборів не буде застосовуватися до Ощадбанку.

[Від Finbalance: згідно з чинним законодавством, базова річна ставка для регулярного збору з банків у ФГВФО - 0,5% бази нарахування (тобто відповідного депозитного портфелю) в національній валюті та 0,8% бази нарахування - в іноземній валюті; учасник Фонду зобов’язаний здійснювати сплату регулярного збору до Фонду щоквартально до 15 числа місяця, наступного за кварталом, за який здійснюється сплата.

При цьому розрахунок диференційованих внесків до ФГВФО проводиться шляхом зважування базової річної ставки збору за ступенем ризику; розмір диференційованого збору має бути не меншим від розміру базової річної ставки.

За даними НБУ, на 01.04.2021 обсяг вкладів фізосіб в Ощадбанку становив 125,15 млрд грн, а загалом у банківській системі - 688 млрд грн].

Нагадаємо, приєднання Ощадбанку до системи ФГВФО є умовою для залучення коштів міжнародної фінансової організації (ЄБРР) в капітал цього держбанку. Це передбачено в т.ч. в Меморандумі України та МВФ.

Згідно з планами Кабміну, входження ЄБРР в капітал Ощадбанку має призвести "до мажоритарної або повної приватизації банку до кінця 2025 року" (цитата).

За підсумками січня-квітня 2021 року Ощадбанк декларував прибуток 389,2 млн грн (тоді як за цей же період 2020 року - 3,3 млрд грн).

За весь 2020 рік Ощадбанк декларував прибуток 2,8 млрд грн, у т.ч. за грудень - збиток 2 млрд грн.