Віртуальні активи: НБУ - про ризики відмивання коштів і виведення капіталу з України

Все про економіку та фінанси

Директор Департаменту стратегії та розвитку НБУ Арсен Макарчук під час круглого столу заявив, що після введення в дію закону "Про віртуальні активи" громадяни зможуть повною мірою користуватися віртуальними активами, як це передбачається новим законодавчим регулюванням. У наступні півроку регулятори ринку віртуальних активів мають створити для цього необхідну підзаконну базу.

"Пріоритетом для Національного банку є забезпечення цінової і фінансової стабільності та захист прав споживачів. І ми будемо дотримуватися цих пріоритетів у питаннях регулювання ринку віртуальних активів. Забезпечені віртуальні активи за своєю природою наближені до традиційних фінансових інструментів. Тому для Національного банку було важливо, щоб правила, які застосовуватимуться до обігу віртуальних активів, особливо забезпечених валютними цінностями, були максимально наближені до регулювання обігу відповідних валютних цінностей", – сказав Арсен Макарчук.

За його словами, по-перше, йдеться про необхідність дотриманням процедур фінансового моніторингу, що унеможливлюють використання віртуальних активів для фінансування тероризму та відмивання коштів.

По-друге, держава повинна запобігати використанню віртуальних активів для неконтрольованого виведення капіталу за кордон з України, тому до операцій з обміну віртуальних активів на валютні цінності має повною мірою застосовуватись регулювання, яке Національний банк здійснює відповідно до закону "Про валюту".

По-третє, віртуальні активи не повинні безпосередньо використовуватися для розрахунків за товари й послуги. Це принципово для Національного банку, оскільки лише за такої умови центральний банк буде здатний проводити ефективну монетарну політику.

"Монетарний суверенітет, що включає виключне право на емісію грошей, є невід’ємною характеристикою держави. Отже, появу ще одного емісійного центру в економіці держави можна образно порівняти з передаванням частини державного кордону у володіння стороннім особам", ‒ додав Арсен Макарчук.

Він зауважив, що наразі закон "Про віртуальні активи" враховує всі застереження Національного банку та мінімізує можливі ризики.

"Національний банк налаштований на синергію та подальшу конструктивну співпрацю з іншими регуляторами ринку віртуальних активів та оптимістичний щодо майбутнього розвитку цього ринку в Україні", – резюмував Арсен Макарчук.