Виробники "зеленої" е/е та "Енергоатом" подали позови до "ГарПока" на 10,5 млрд грн

Все про економіку та фінанси

Позовні вимоги до державного трейдера електроенергією («Гарантованого покупця») від «Енергоатома» та «зеленої генерації» на 10,5 млрд грн (у випадку їх задоволення апеляційним судом) можуть заблокувати всю діяльність підприємства, в тому числі для забезпечення населення доступною електроенергією, повідомив директор ДП «Гарантований покупець» Костянтин Петриковець, пише ExPro.

«Дійсно склалась дуже серйозна ситуація з позовами проти «Гарантованого покупця». Зі сторони виробників з ВДЕ вже є позовів до нас на суму близько 1,5 млрд грн, а від «Енергоатома» на суму близько 9 млрд грн. У разі, якщо будуть прийняті судові рішення, на рівні апеляційної інстанції, і далі будуть звернення до виконавчої служби. Тоді дійсно, діяльність «Гарантованого покупця» буде заблокована. Буде заблокована робота по розрахунках з усіма учасниками… Може трапитись ланцюгова реакція, і в кінцевому етапі програють всі», - повідомив керівник «ГарПока».

Він також зазначив, що виконавчою службою, можуть бути арештовані всі рахунки підприємства, що також вплине на виконання ПСО для населення.

«Дійсно, якщо буде заблокована діяльність «Гарантованого покупця», буде зірваний процес по забезпеченню населення доступною електричною енергією. Це може мати, дуже негативні соціальні наслідки для держави», - додав він.

А тому, за словами Петриковця, це питання треба вирішувати мирним шляхом, зокрема звертатись до народних депутатів, для оформлення законопроекту по даній ситуації.

«Ми також підготували низку пропозицій, яку направляємо до Міністерства, і звертаємось з проханням оформити це в законопроект та надіслати до Верховної ради, також напевно будемо просити депутатів напряму, пропонувати відповідні законопроекти», - сказав Петриковець. 

За його словами,  ДП «Гарантований покупець» подає позов проти НЕК «Укренерго» до суду за те, що системний оператор в повній мірі не оплачує послугу зі збільшення частки ВДЕ та не підписує акти прийому-передачі за місяці поточного року.

«Мені прикро констатувати, але ми знову будемо змушені звертатися до суду для того, щоб на цьому рівні вирішувати питання стягнення цієї заборгованості, яка виникла у нас перед виробниками з альтернативних джерел з причини не підписання актів і не отримання оплати за вказані місяці поточного року», - сказав він.

За словами Петриковця, на сьогодні «Укренерго» заборгувало «Гарантованому покупця» за послугу зі збільшення частки ВДЕ 22 млрд грн.

«Компанія («Укренерго» - ред.) відмовляється підписувати акти прийому-передачі послуги. Я зазначу, що ця послуга розрахована згідно з вимогами закону «Про ринок електроенергії», де чітко прописаний алгоритм розрахунку такої послуги», - прокоментував Петриковець.

За даними «Гарантованого покупця», станом на 1 червня 2021р, рівень розрахунків перед виробниками за «зеленим» тарифом протягом січня-березня 2021р становив 93%, у квітні – 72% і за 20 днів травня (авансові платежі) – 100%.

Коментуючи цю інформацію, голова правління «Укренерго» Володимир Кудрицький зазначив, що «Укренерго» не підписує акти з визначенням вартості послуги за певні місяці 2021р, адже в цей період мала місце «неефективність» торгівлі «Гарантованого покупця», коли частина його обсягів (генерації з ВДЕ) потрапляла на балансуючий ринок і продавалася за низькими цінами.