Наглядові ради держбанків: до представників держави посилять вимоги, - Меморандум з МВФ

Все про економіку та фінанси

В оновленому Меморандумі з МВФ зафіксовано зобов’язання влади України посилити вимоги до членів наглядових рад держбанків:

“Ми здійснюємо кроки для просування реформи корпоративного управління для державних банків, включно із заходами з модернізації механізмів підзвітності. Ми створили наглядовий підрозділ в Міністерстві фінансів, якому доручено управління участю в капіталі у відповідності до рекомендацій місії технічної допомоги МВФ, і готові оперативно заповнити наразі вакантні посади в ньому професіоналами найвищого ґатунку. Кожний державний банк ухвалив Кодекс етики, який встановлює порядок дисциплінарних проваджень на випадки порушень правил, отримання скарг та виникнення конфліктів в межах банку, включаючи за участю членів наглядової ради. Між Міністерством фінансів та наглядовими радами кожного з державних банків, що складаються із більшості незалежних членів, до кінця жовтня 2021 року буде підписано новий Меморандум про взаєморозуміння для створення збалансованої структури відносин для забезпечення комерційної незалежності державних банків та підзвітності державі як акціонеру. В консультаціях з міжнародними фінансовими організаціями (МФО), ми розробили методику оцінки ефективності роботи наглядової ради, яка проводиться міжнародно визнаним радником (для підвищення підзвітності), яка враховує перешкоди, які є поза межами контролю наглядової ради та здатні зменшити результативність її роботи, та яка доручає радникові запропонувати заходи щодо покращення корпоративного управління та ефективності наглядової ради. Перша оцінка ефективності буде проведена по кожному з банків в 2022 році (на основі результатів роботи за 2021 рік) та стане інформаційним джерелом для оцінки ефективності роботи наглядових рад Кабінетом Міністрів у відповідності до Статті 7 Закону Про банки та банківську діяльність. В червні 2022 року Міністерство фінансів оприлюднить основні висновки оцінювання разом із заходами, які вживатиме Кабінет Міністрів, реагуючи на висновки.

Для того щоб не втрачати набутий імпульс, ми готові до негайної протидії ризикам в процесі нагляду за державними банками. Внесені до нещодавно прийнятого Закону “Про банки і банківську діяльність” зміни послабили критерії відповідності представників держави в наглядових радах державних банків, що створило ризик послаблення нагляду. Для нейтралізації цього ризику ми до кінця листопаду введемо в дію зміни до законодавства, розроблені спільно Міністерством фінансів та НБУ, які усунуть зазначене послаблення (структурний маяк на кінець листопада 2021 року). Термін повноважень членів наглядової ради Укргазбанку закінчується у квітні 2022 року, і ми прагнемо відібрати нових членів шляхом конкурентного та прозорого процесу. У трьох державних банках трирічний термін повноважень членів наглядових рад, що складаються із більшості незалежних членів, закінчиться в червні 2022 року, і ми до кінця лютого 2022 року розпочнемо процес відбору нових членів наглядових рад, відповідно до Статті 7 Закону Про Банки та банківську діяльність. Для цього, до кінця листопада ми, проводячи консультації з міжнародними фінансовими організаціями, ухвалимо прив’язані до чітких строків плани наступництва наглядових рад для кожного з державних банків, які сприятимуть впровадженню затверджених стратегій на 2021-2024 роки для кожного з банків (структурний маяк, кінець листопада 2021 року). План наступництва вимагатиме перегляду відповідних Постанов та процедур (включаючи, але не обмежуючись постановами Кабінету Міністрів №159 та № 267 від 2019 року), у консультаціях з МФО, з метою (i) посилення кваліфікаційних критеріїв для міжнародних рекрутингових компаній, у тому числі, шляхом забезпечення ротації та ефективного керівництва та схвалення авторитетним іноземним партнером; (іі) забезпечення відповідності процедури рекрутингової фірми щодо формування короткого переліку кандидатів затвердженим стратегіям банків та для забезпечення колективної придатності кожної з нових рад у відповідності до затвердженої стратегії цього банку; (iii) удосконалення процесу відбору Номінаційним комітетом з кандидатів, які вже потрапили до короткого переліку (включаючи перевірку, оцінювання та голосування); та (iv) передбачення прозорого процесу повторного призначення особи на посаду незалежного члена наглядової ради. Для залучення та мотивації висококваліфікованих фахівців з України та з-за кордону ми запропонуємо розміри винагород, що відповідають ринковим умовам”.