ВГСУ відправив на повторний розгляд сумнівні операції Дельта Банку і Cargill

Все про економіку та фінанси

Учора Вищий господарський суд відправив на повторний розгляд до Госпсуду Львівської області один з епізодів сумнівних операцій «Дельта Банку» на користь свого міноритарного акціонера – американської компанії Cargill, що призвели, за твердженням Фонду гарантування вкладів, до виведення з «Дельти» 104 млн дол., пише "НВ".

Як зазначає видання, представник компанії «Яблуневий дар» під час засідання суду пояснив, що зараз фінансовий підрозділ американської компанії Cargill Financial Services володіє правом на частину кредиту, що який «Дельта Банк» видав «Яблуневому дару» (становить 35 млн євро). Це право у Cargill з’явилося завдяки тому, що минулого року Дельта Банк надав американській стороні акредитив. Що й стало приводом для суддів нижчих інстанцій ухвалити рішення про те, що «Яблуневий дар» має погашати заборгованість саме перед Cargill.

Наразі «Дельта» веде аналогічні судові процеси ще, зокрема, з підприємством «Танк Транс», яке також отримало від банку кредит. І правонаступником вимоги частини по ньому знову ж став Cargill.

У прес-службі українського представництва Cargill від коментарів утрималися, оскільки не отримували повідомлень про те, що компанія є стороною в судовій справі. 

На днях у Фонді гарантування вкладів заявляли, що що він визнав нікчемними угоди фінустанови на суму близько 20 млрд грн., які укладалися для виведення активів. Йдеться, зокрема, про операції з Ощадбанком на 2 млрд грн та з "Фокстротом" на 2,7 млрд грн.

Довідково. За даними Фонду гарантування, станом на 01.01.2016 за період тимчасової адміністрації та ліквідації вкладники "Дельта Банк" отримали компенсації на 15,36 млрд грн.

Нагадаємо, що відповідні виплати здійснюються, передусім, за рахунок емісійних коштів НБУ, який надає позики для Фонду гарантування та монетизовує держоблігації, які для Фонду випускає Мінфін. Що зрештою тисне на ціни (провокує інфляцію) та курс (провокує девальвацію).

Про кримінальне провадження Національного антикорупційного бюро щодо керівництва НБУ через депозит сина В. Гонтаревої в "Дельта Банку" читайте тут. Про підозри Генпрокуратури щодо співучасті посадових осіб НБУ у виведенні 535 млн дол з "Дельта Банку" читайте тут. Про нестачу заставного майна для покриття боргів "Дельта Банку" перед НБУ по кредитам рефінансування читайте тут.

Про спроби "Дельта Банку" відсудити 2 млрд грн в агрохолдингів ТАКО й "Інсеко" читайте тут. Про програш у суді компанії Хмельницького-Іванова майже на 600 млн грн - тут.

Про розслідування Нацполіції щодо виведення топ-менеджером "Дельта Банку" 50 млн дол - тут. Про звинувачення Фонду гарантування на адресу міноритарного акціонера банку - корпорації Cargill - щодо виведення з фінустанови 100 млн дол. - тут.

За даними АУБ, збиток «Дельта Банку» в січні-серпні 2015 року склав 50,6 млрд грн. Це був найгірший фінансовий результат у банківській системі. Основна причина цього – відрахування до резерву під знецінення кредитів.

На фоні всіх позаторішніх фінансових проблем за нацстандартами фінзвітності Дельта Банк за 2014 рік задекларував… прибуток 46,3 млн грн. Водночас за міжнародними стандартами фінзвітності (які більші жорсткі, зокрема, в контексті формування резервів) виявився збиток 18,9 млрд грн. А власний капітал на початок 2015 року був від’ємним на рівні -14,4 млрд грн.

В аудиторському висновку до фінзвітності банку за 2014 рік за МСФЗ фахівці аудиторської фірми ТОВ «Фінком-Аудит» констатувалося, що перелічені фактори викликали неплатоспроможність банку вже станом на 31.12.2014 року. Проте НБУ визнав "Дельту" неплатоспроможною лише 02 березня 2015 року. Рішення ж про ліквідацію банку було прийнято 02 жовтня.