Верховний Суд зупинив рішення судів "імені" Веревського щодо олійних активів Дельта Банку

Все про економіку та фінанси

05.04.2021 Верховний Суд за клопотанням ФГВФО зупинив дію рішення Госпсуду м.Києва від 12.10.2020 у справі №910/6939/20 (до закінчення його перегляду в касаційному порядку), яким було задоволено позов ТОВ "Фінансова компанія "Скай" та визнано укладеним між позивачем і Дельта Банком договір про відступлення прав вимоги за 5-мільярдним пулом активів банку, який був реалізований на аукціоні в червні-2019.

Касаційні скарги на вказане рішення суду першої інстанції, а також на постанову Північного апеляційного госпсуду від 27.01.2021, якою воно було залишене без змін, подали ФГВФО, НБУ, Укрексімбанк, Дельта Банк (в особі його ліквідатора).

Цей спір стосується продажу прав вимоги Дельта Банку за кредитними договорами ПАТ "Іллічівський олійножировий комбінат", ПАТ "Одеський олійножировий комбінат", ТОВ "ВКФ "Олір" ЛТД". У забезпеченні – 39 тис. м² промислової нерухомості (олійножировий комбінат з обладнанням) та земельна ділянка (площа 8,6 га) у м. Чорноморськ Одеської області; олійножировий комбінат площею 31 тис. м², з обладнанням з виробництва маргарину, кулінарних та кондитерських жирів, соняшникової олії та майонезу, розташований в м. Одеса на земельній ділянці площею 5,34 га.

Частина спірних активів - у заставі НБУ й Укрексімбанку.

ТОВ “ФК “Скай” (кінцевий бенефіціар - Андрій Веревський) стало переможцем вказаного аукціону з пропозицією 182,5 млн грн (відповідно дисконт становив 96%).

Ця ж фінкомпанія в березні-2019 з пропозицією 906 млн грн вже перемагала на аукціоні ФГВФО, на якому продавалися ці ж активи Дельта Банку. Однак тоді угода була заблокована судом на вимогу третьої особи.

08.07.2019 НБУ скасував своє рішення щодо погодження реалізації вказаного пулу активів, мотивуючи тим, що “проведений аукціон відбувся з наявністю обставин та можливих маніпуляцій зі сторони покупця, які могли вплинути на результат торгів та реалізацію майна за заниженою вартістю” (цитата).

09.07.2019 ФГВФО ухвалив рішення про скасування результатів торгів, проведених 07.06.2019. Фонд зауважив, що керувався при цьому в т.ч. рішенням правління НБУ про скасування погодження продажу відповідного пулу активів.

12.10.2020 Госпсуд м. Києва скасував зазначені рішення НБУ та ФГВФО.

Історію з продажем Фондом гарантування олійно-жирових активів Дельта Банку для фінкомпанії А.Веревського розслідувало ДБР.

ФГВФО заявляв, що Північний апеляційний госпсуд, залишивши без змін рішення суду першої інстанції, "по суті, визнав правомірною купівлю пулу кредитів АТ «Дельта Банк» покупцем, який штучно витіснив конкурентів з боротьби за актив" (цитата).

Загальний обсяг кредиторських вимог Укрексімбанку до Дельта Банку, які були забезпечені в т.ч. згаданими олійно-жировими активами, - 1,44 млрд грн.

За даними НБУ, на початок грудня 2019 року борг Дельта Банку по рефінансуванню становив 4,9 млрд грн.

ФГВФО виплатив компенсації вкладникам Дельта Банку в межах гарантійної суми на 15,9 млрд грн (97% запланованих виплат).

Раніше ФГВФО оцінював можливі втрати кредиторів Дельта Банку “внаслідок доведення його до банкрутства” (цитата) на суму щонайменше 24,5 млрд грн.

При цьому Фонд гарантування заявляв, що ринкова вартість активів Дельта Банку була визначена незалежними оцінщиками на рівні 27,4 млрд грн, або 30% від суми, зазначеної «на папері» на 01.01.2017 (94,27 млрд грн).

Про борги мажоритарного акціонера Дельта Банку - Миколи Лагуна - перед Укрексімбанком і Ощадбанком - тут і тут.