Верховний Суд виніс рішення на користь Wexler Group у півмільярдному спорі з ДПС

Все про економіку та фінанси

22.04.2021 Верховний Суд відмовився задовольнити касаційну скаргу Офісу великих платників податків ДПС і залишив без змін рішення судів попередніх інстанцій у справі №640/19498/19, якими було задоволено позов ТОВ “Анвітрейд” та скасовано податкові повідомлення-рішення від 23.09.2019 №0000091401 (ним скаржнику збільшено суму грошового зобов`язання з ПДВ і штрафів на 475,5 млн грн) та №0000081401 (ним зменшено розмір від’ємного значення суми ПДВ на 22,3 млн грн).

Згідно з судовими матеріалами, ТOB «Анвітрейд» у період з 16.07.2015 по 31.03.2018 купувало російське та білоруське дизпаливо по імпортних контрактах, укладених з контрагентами - нерезидентами Wexler Global LP (Великобританія) та Wexler Global Trading Sp.z.o.o (Польща).

Як зазначається, TOB «Анвітрейд» оформило тимчасові митні декларації та сплатило ПДВ на суму 3,14 млрд грн, по яких завершено митне оформлення на суму ПДВ 2,74 млрд грн.

Під час перевірки податківці встановили, що за період з 16.07.2015 по 31.03.2018 TOB «Анвітрейд» задекларувало податковий кредит з ПДВ на 3,49 млрд грн (з урахуванням уточнюючих розрахунків до декларацій з ПДВ).

За оцінками фіскалів, TOB «Анвітрейд», порушуючи п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу, віднесло до складу податкового кредиту суму ПДВ на 402,7 млн грн.

Суди першої та апеляційної інстанції виходили з того, що в період з червня 2016 року по березень 2018 року позивачем дійсно сплачено усі суми податку на додану вартість за тимчасовими митними деклараціями до декларування відповідного податкового кредиту, що підтверджено наявними в матеріалах справи доказами. При цьому констатувалося, що податківцями в Акті перевірки не ставиться під сумнів факт сплати позивачем ПДВ до або під час подання тимчасових митних декларацій. Також зауважувалося, що тимчасові митні декларації оформлялись позивачем протягом періоду, що перевірявся, відповідно до вимог чинного митного законодавства України, що не заперечувалось контролюючим органом.

Суд касаційної інстанції вирішив, що “суди попередніх інстанцій при вирішенні спору правильно застосували норми права і доводи касаційної скарги Офісу ВПП ДПС це не спростовують” (цитата).

ТОВ “Анвітрейд” входить у Wexler Group. За даними держреєстру, засновником компанії є Петро Белз.

За інформацією консалтингової компанії “А-95”, компанія «Анвітрейд» за підсумками 2020 року була лідером у рейтингу імпортерів дизельного пального, наростивши постачання порівняно з 2019 роком на 9% - до 662,3 тис тонн.

Як повідомлялося, Wexler Group була найбільшим імпортером російського дизпалива з нафтопродуктопроводу "ПрикарпатЗахідтранс", а також координатором залізничного наливу "трубопровідного" дизпалива в Новограді-Волинському.

"Анвітрейд" - оператор по відвантаженню "трубопровідного" дизпалива автомобільними партіями. Компанія розвиває мережу дрібнооптових продажів з власних та орендованих нафтобаз.

Як зазначалося, із Wexler Group афілійовані експедитор "Ясунь Транс 27", "Термінал Ойл" (дрібнооптовий оператор), "Оптимус LPG" (поставки скрапленого газу), "Оптімусойл" (великооптові поставки нафтопродуктів).

П. Белз у серпні-2019 розповідав, що купує російське дизпаливо, яке надходить з Росії по “ПрикарпатЗахідтранс”, у швейцарської компанії Proton Energy Group S.A., яка належить ізраїльському бізнесмену Нісану Моїсеєву (його пов’язують з Віктором Медведчуком; сам Моїсеєв стверджував, що з Медведчуком у нього не ділові, а дружні стосунки). П. Безл запевняв, що з В. Медведчуком не знайомий і не спілкувався. Також він зазначав, що в Proton Energy купує дизпаливо не лише його Wexler Group, але й інші учасники ринку, в т.ч. ОККО та WOG.

"Прикарпатзахідтранс" належав швейцарській фірмі ITC Industry Trading Company SA Анатолія Шефера, якого пов`язують з оточенням Віктора Медведчука. Після зустрічі останнього в січні-2019 з Олександром Лукашенком, власником 51-відсоткової частки в "Прикарпатзахідтранс" став білоруський бізнесмен Микола Воробей (через нафтотрейдера “Інтерсервіс” і “Нафтобітумний завод”), а решта - в швейцарської компанії International Trading Partners (48%) та її власника Анатолія Шефера (1%). М.Воробей у квітні-2019 заявляв, що по “ПрикарпатЗахідтранс” в Україну буде постачатися дизпаливо в т.ч. з білоруських НПЗ.

Президент України Володимир Зеленський своїм указом ввів в дію рішення РНБО від 19 лютого 2021 року, яким доручено вжити невідкладних заходів для повернення майна нафтопродуктопроводу "ПрикарпатЗахідтранс" державі. Після цього суд заарештував частину нафтопродуктопроводу "Самара - Західний напрямок", яким керувала компанія "ПрикарпатЗахідтранс", пов`язана з оточенням Медведчука. Майно цієї компанії, включаючи дизпаливо в трубопроводі, було передано на зберігання державній "Укртранснафті". Згідно з рішенням АРМА, “Укртранснафта” буде управляти вказаним нафтопродуктопроводом.

Крім того, РНБО ввело санкції щодо Віктора Медведчука, його дружини Оксани Марченко і оточення. За словами секретаря РНБО Олексія Данілова, санкції введені через розслідування СБУ про причетність Медведчука до фінансування тероризму (ст. 258-5 КК України).

У квітні П. Белз запевняв, що припинив співпрацю з близьким до Віктора Медведчука бізнесменом Нісаном Моісеєвим та не закуповує паливо у його компанії Proton Energy Group S.A. При цьому П. Белз заперечував, що фронтує Моісеєва: "Ні, це не так. У нас є свій бізнес, у нього свій бізнес”.

За його словами, Proton Ніссана Моісеєва заявила про зупинку поставок з Росії через санкції РНБО щодо "Прикарпатзахідтрансу". Також П. Белз казав, що Wexler Group призупиняє поставки нафтопродуктів з РФ.

Поставки пального припинилися після обшуків СБУ в мережі АЗС Glusco, які в березні провело СБУ в справі про ухилення податків на суму близько 240 млн грн. Як повідомлялося, у рамках відповідної справи розслідуються незаконні поставки нафтопродуктів з тимчасово окупованої території Донецької та Луганської областей, а також з Росії в Україну.

У січні 2019 року мережа АЗС Glusco перейшла в спільне управління Wexler Group і Unimex, після чого її очолив співвласник Unimex Борис Ганджа.

Мережа Glusco сформована на базі роздрібного бізнесу компанії "Роснефть", який в 2016 році викупив трейдер Proton Energy Group S.A. через споріднену Glusco Energy S.A. Мережа налічує 127 АЗС і шість нафтобаз.

ТОВ "Глуско Україна" раніше стало ексклюзивним постачальником зрідженого газу з заводів російської "Роснефти" і найбільшим імпортером цього палива в Україну. Компанією володіє швейцарська Glusco Еnergy S.A. Нісана Моїсеєва.

Повідомлялось, що міжнародний трейдер Coral Energy замінить Proton Energy Group S.A. у ланцюжку поставок "Роснефти" в Україну.