Верховний Суд відхилив скаргу Коломойського на консультантів НБУ та Приватбанку

Все про економіку та фінанси

29 травня Верховний Суд відмовився задовольнити касаційну скаргу Ігоря Коломойського та залишив без змін постанову Апеляційного суду м. Києва від 28.08.2018 (у справі №760/27582/17), якою було скасовано ухвалу Солом’янського райсуду м. Києва від 15.12.2017 про заборону для НБУ, Мінфіна, Приватбанку та їх консультантів (Kroll, AlixPartners, Hogan Lovells, ТОВ "Астерс Консалт", ТОВ "Астерс", ТОВ "АліксПартнерз (Україна)”) виконувати умови будь-яких договорів, які прямо або опосередковано стосуються інтересів І. Коломойського.

Вказана заборона була прийнята судом першої інстанції за клопотанням І. Коломойського як забезпечення його позову про визнання недійсними та припинення дії договорів, які НБУ, Мінфін та Приватбанк уклали зі своїми консультантами та їх субпідрядниками.

Нижче - цитата з постанови Верховного Суду від 29.05.2019:

“Місцевий суд не врахував, що відповідно до вимог ЦПК України заходи забезпечення позову повинні застосовуватись лише в разі необхідності та бути співмірними із заявленими вимогами, оскільки безпідставне забезпечення позову може призвести до порушення прав і законних інтересів інших осіб.

Крім того, апеляційний суд обґрунтовано зазначив, що оскаржувана ухвала в частині заборони НБУ вчиняти певні дії, постановлена також всупереч нормі, яка міститься у частині сьомій статті 150 ЦПК України та спеціальному Законі, що регулює діяльність НБУ (Закону України «Про Національний банк України»).

Правильним також є висновок апеляційного суду про те, що забезпечення позову в обраний позивачем спосіб, не відповідає заявленим позовним вимогам, оскільки фактично є вирішенням спору до розгляду справи по суті, в той час як питання обґрунтованості пред`явлених позовних вимог вирішується на стадії ухвалення судового рішення”.

Нагадаємо, І. Коломойський намагався з допомогою ще одного позову заблокувати роботу консультантів Приватбанку та НБУ.

Так, 04.01.2018 Київський райсуд м. Одеси відкрив провадження в справі №520/97/18 за позовом Ігоря Коломойського до ТОВ "Телекомпанія "АРС", НБУ, Міністерства фінансів, Приватбанку, Кролл Ассошіетс Юк Лімітед, ТОВ "Астерс", ТОВ "Астерс Консалт", АліксПартнерс Сервісез ЮК ЛЛП, Хоган Ловеллс Інтернешнл ЛЛП – про «захист честі, гідності та ділової репутації, визнання недостовірною інформації, визнання відсутнім права та припинення дій» (цитата).

У цей же день суд задовольнив заяву І. Коломойського про забезпечення позову та ввів, по суті, ідентичну заборону до тієї, що була в ухвалі Солом’янського райсуду м. Києва від 15.12.2017.

Разом з тим, 15.01.2018 НБУ публічно заявив, що «забезпечувальний захід скасовано». А вже наступного дня – 16.01.2018 – Нацбанк оприлюднив результати forensic audit Приватбанку.

Згодом НБУ повідомив, що 18.10.2018 Київський райсуд м. Одеси залишив без розгляду позовні вимоги І. Коломойського в цій справі. І. Коломойський подав апеляційну скаргу на це рішення.