Верховний Суд "схлопнув" взаємні борги Дельта Банку та ДІУ на 240 млн грн

Все про економіку та фінанси

31 травня Верховний Суд відмовився задовольнити касаційну скаргу ліквідатора Дельта Банку та лишив без змін рішення Госпсуду м. Києва від 12.09.2017 і постанову Київського апеляційного госпсуду від 07.02.2018 (у справі №910/4413/17), якими частково було задоволено позов Державної іпотечної установи (ДІУ) та визнано припиненим зобов`язання ДІУ перед Дельта Банком щодо сплати відсоткового доходу за п`ятий та шостий відсоткові періоди за облігаціями ДІУ 2013 року випуску серій «A3», «B3», «C3» в розмірі 161,3 млн грн, з огляду на наявність боргу Дельта Банку перед ДІУ за договором банківського рахунку. Таким чином, було здійснено зарахування зустрічних однорідних вимог.

Як писав Finbalance, 29 травня Верховний Суд у рамках іншого судового спору (справа №910/12608/17) також визнав припиненим зобов’язання ДІУ перед Дельта Банком на 80,6 млн грн щодо сплати відсоткового доходу за сьомий відсотковий період за вказаними облігаціями.

Дельта Банку наполягав на тому, що після затвердження ліквідаційної маси неплатоспроможного банку зарахування зустрічних однорідних вимог є неможливим. Натомість Верховний Суд звернув увагу, що після початку процедури виведення банку з ринку на підставі заяви ДІУ вже було здійснено зустрічне зарахування однорідних вимог між сторонами на суму 161,3 млн грн, внаслідок якого припинено зобов`язання ДІУ перед Дельта Банком щодо виплати відсоткового доходу за облігаціями серій "А3", "В3", "С3" за третій та четвертий відсоткові періоди. Цей факт Дельта Банк визнавав, про що в листопаді-2015 і січні-2016 повідомляла ДІУ.

Згідно з судовими матеріалами, Дельта Банк є власником облігацій ДІУ на 1,73 млрд грн. Після банкрутства Дельта Банку ДІУ звернулася до Фонду гарантування з вимогою в сумі 3,5 млрд грн, а ФГВФО акцептував вимоги на 3,3 млрд грн. Дельта Банк до визнання його неплатоспроможним передавав для ДІУ в заставу майнові права, які оцінювалися на 3,87 млрд грн.

Як заявляв ФГВФО, кілька договорів застави були визнані недійсними в судовому порядку в рамках кількох спорів. ДІУ безуспішно домагалася перегляду судових рішень по справах №910/7083/16 та №910/6052/16 (на кону - права вимоги за кредитами відповідно на 1,2 млрд грн та 1,4 млрд грн). Справу №910/7084/16 (теж на 1,2 млрд грн) зараз розглядає Верховний Суд (він, щоправда, за клопотанням ДІУ зупинив виконання рішення судів нижчих інстанцій, що, слід розуміє, заблокувало можливість для ФГВФО продати відповідні активи).

Контекст

За даними Фонду гарантування вкладів, на 01.04.2018 вкладникам Дельта Банку в межах гарантійної суми було виплачено 15,7 млрд грн (загалом відповідні виплати складуть 16,2 млрд грн).

За даними НБУ, на середину березня борг Дельта Банку по рефінансуванню становив 8 млрд грн. Про судові вимоги НБУ до М. Лагуна - тут.

ФГВФО наголошував, що великі вкладники Дельта Банку, вклади яких перевищують гарантовану суму відшкодування 200 тис грн, зможуть повернути свої гроші в загальному обсязі на 8,8 млрд грн лише в разі звільнення активів банку з-під застави низки забезпечених кредиторів.

ФГВФО визнав нікчемними правочини з продажу/відступлення прав вимоги за кредитам на 1,4 млрд грн; з погашення кредитів з порушенням чинного законодавства - 5,8 млрд грн; з незаконним перекредитуванням – 34 млн грн. Також нікчемними визнані правочини обтяження активів «Дельта Банку» заставою на користь окремих кредиторів з порушеннями чинного законодавства: ДІУ – 3,9 млрд грн; Ощадбанк – 2,04 млрд грн; банк “Авант” – 0,6 млрд грн; 5 окремих кредиторів – 4,5 млрд грн.

За оцінками Фонду, орієнтовна сума втрат кредиторів внаслідок доведення до банкрутства «Дельта Банку» за попередніми оцінками складе щонайменше 24,5 млрд грн. ФГВФО уточнював, що його незадоволені вимоги як кредитора третьої черги сягають 14,9 млрд грн.

Про спори Фонду гарантування за активи Дельта Банку з НБУ читайте тут, з Ощадбанком - туттут, тут, з Укрексімбанком - тутз ДІУ - тутз "Фокстрот" - тут, Cargill - тут і тут, з Укргазвидобуванням - тут. Про перипетії довкола депозиту "МТС" у Дельта Банку див. тут

Коментарі М. Лагуна - туттуттут і тут.

Про накладання судом арешту на майно М. Лагуна за клопотанням СБУ - тутПро розслідування ГПУ та поліції щодо М. Лагуна і працівників НБУ туттуттуттуттутПро розслідування ГПУ щодо сумнівних операцій Омега Банку, який також був підконтрольний М. Лагуну, - тут. 

Про оголошену правоохоронцями підозру для екс-глави ради директорів Дельта Банку Олені Поповій див. тут. Про кримінальне провадження щодо екс-першого глави ради директорів банку Віталія Масюри - тут.

Про взаємні претензії М. Лагуна та влади Білорусі - тут.

Про продаж Фондом гарантування мільярдного боргу корпорації "УкрАВТО" перед Дельта Банком для компанії, яка має опосередкований зв`язок з боржником, а також про виведення сотень автомобілів з-під застави банку читайте тут.

Про намагання ФГВФО продати іллічівські активи Дельта Банку на 4,5 млрд грн - тут, борги групи "АвтоКрАЗ" на 1,3 млрд грн - тут.

Про невдалі судові спори ліквідатора Дельта Банку з позичальниками читайте тут і тут.

Про дріблення депозитів у Дельта Банку див. тут.

Про конфлікт М. Лагуна та КУА "Практика" (вкладник Кредитпромбанку) - тут.