Верховний Суд скасував вимогу до НБУ повернути "Хрещатику" банківську ліцензію

Все про економіку та фінанси

30.11.2021 Верховний Суд частково задовольнив касаційні скарги НБУ, ФГВФО, ліквідатора банку "Хрещатик" у справі №826/3021/18 та скасував рішення Окружного адмінсуду м. Києва від 27.12.2018 і постанову Шостого апеляційного адмінсуду від 28.03.2019 в частині задоволення позовних вимог ТОВ «КФ «Укрфінком» (було акціонером банку “Хрещатик”) про

- зобов`язання НБУ повернути банку "Хрещатик" банківську ліцензію і генеральну ліцензію на здійснення валютних операцій;

- зобов`язання ФГВФО повернути банку свідоцтво учасника Фонду;

- скасування запису нотаріуса про припинення юридичної особи ПАТ "КБ "Хрещатик" в результаті ліквідації.

Верховний Суд при розгляді цієї справи врахував норми т.зв. "закону про банки" (його також називали "антиколомойським"), який за наполяганням МВФ був прийнятий у травні 2020 року та встановлював особливості розгляду судами справ щодо оскарження індивідуальних актів НБУ, ФГВФО, Мінфіну, НКЦПФР, Кабміну щодо виведення банків з ринку.

Цей закон передбачає, що навіть у разі, якщо суд скасує рішення НБУ про виведення банку з ринку, процедура неплатоспроможності або ліквідації банку не припиняється, а продаж активів і розрахунки з кредиторами банку тривають. При цьому законом для відповідних випадків визначено передумови та процедура отримання колишніми власниками виведених з ринку банків компенсацій та їх форма. Основну роль у цьому питанні має відігравати спеціальний суб’єкт – «міжнародно визнана аудиторська фірма», яка після аналізу фінансового стану банку має підтвердити розмір шкоди, якщо така була завдана власникам виведеного з ринку банку.

За даними НБУ на 18.02.2016, ТОВ «КФ «Укрфінком» було власником 37,44% акцій банку “Хрещатик”. Через ТОВ «КФ «Укрфінком» одним з бенефіціарів “Хрещатика” був Андрій Іванов.

При цьому в судових матеріалах наводилися дані, що 26.12.2017 структуру власності ТОВ «КФ «Укрфінком» було змінено: як зауважувалося, ТОВ «Фінінтермет» здійснило відчуження частки в статутному капіталі ТОВ «КФ «Укрфінком» у розмірі 95,2379% на користь фізособи, а 16.02.2018 рішенням загальних зборів учасників товариства було замінено директора.

Наразі бенефіціаром ТОВ «КФ «Укрфінком» у держреєстрі значиться Семенов Андрій Володимирович (особа з таким же ім’ям була першим заступником голови правління “Хрещатика”), а засновником товариства вказана “Міжнародна бізнес компанія "Алесіо Юніверсал С.А." (Британські Віргінські острови).

За даними НБУ, територіальній громаді м. Києва в особі Київської міської ради належали 25% акцій банку “Хрещатик”.

Серед власників "Хрещатика" раніше був у т.ч. Василь Хмельницький.

За інформацією ФГВФО, вкладникам "Хрещатика" в межах гарантійної суми були виплачені компенсації на 2,74 млрд грн (97,4% запланованих виплат).

Заяви ФГВФО про сумнівні операції у банку “Хрещатик”, оцінку вартості активів див. туттуттуттуттут

Про розслідування НАБУ, поліції, ДФС щодо сумнівних операцій в банку “Хрещатик” - тут.

Про судові спори ліквідатора банку "Хрещатика" з позичальниками - тут і тут.