Верховний Суд розглянув спір між ДПС і ОПЗ на 109,5 млн грн

Все про економіку та фінанси

11.08.2021 Верховний Суд частково задовольнив касаційну скаргу Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків і скасував рішення Окружного адмінсуду м. Києва від 04.07.2018 та постанову Київського апеляційного адмінсуду від 27.09.2018 (у справі №826/14873/17), якими було задоволено позов ПАТ "Одеський припортовий завод" та скасовано податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків ДФС №0006164500 від 19.08.2016 про збільшення суми грошового зобов`язання з податку на прибуток у розмірі 109,5 млн грн.

Суд касаційної інстанції передав цю справу на новий розгляд у суд першої інстанції.

Згідно з судовими матеріалами, спір стосується трансфертного ціноутворення та визначення рівня звичайної ціни в контрольованих операціях у контексті імпорту газу від Ostchem Holding Limited у вересні-грудні 2013 року.

Цитата з постанови Верховного Суду:

"Колегія суддів погоджується з висновками контролюючого органу про те, що використання методу порівняльної неконтрольованої ціни щодо контрольованих операцій імпорту природного газу від Ostchem Holding Limited є неможливим у зв`язку з відсутністю інформації щодо зіставних неконтрольованих операцій в офіційних джерелах інформації, а співставлення цієї операції з операціями по реалізації нерезидентом Ostchem Holding Limited природного газу ПАТ «Сумихімпром» не відповідає вимогам податкового законодавства.

Однак, Верховний Суд зауважує, що встановлення обставин щодо помилкового обрання позивачем методу порівняльної неконтрольованої ціни щодо контрольованих операцій з імпорту природного газу, - автоматично не вказує про правильність коригування відповідачем податкових зобов`язань за наслідками указаних господарських операцій та взагалі про можливість застосування контролюючим органом у даному випадку методу чистого прибутку.

<...> Верховний Суд наголошує, що для визначення ціни у контрольованих операціях з метою оподаткування доходів (прибутку, виручки) платників податків, податковий орган порівнює рентабельність контрольованої операції з ринковим діапазоном рентабельності у зіставних операціях. При цьому показники рентабельності для цілей цієї статті визначаються на підставі даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності.

Однак судами попередніх інстанцій не перевірено чи досліджував відповідач викладені вище обставини при виборі зіставних операцій, не надано оцінки тому у який спосіб, порядок та на підставі яких показників визначалась рентабельність у контрольованих та зіставних операціях. Поряд із цим висновок судів про протиправність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення в частині висновків по взаємовідносинах позивача з Ostchem Holding Limited був зроблений без дослідження доказів на предмет того, в якій частині розрахунок податкового органу є неправильним.

Суди обмежились лише посиланням на те, що відповідач застосував помилкові дані для визначення відповідності ціни в контрольованій операції з імпорту природного газу у Ostchem Holding Limited рівню звичайних цін у зв`язку з цим не мав можливості провести правильні розрахунки щодо коригування податкових зобов`язань позивача".

Як повідомлялося, "Одеський припортовий завод" за підсумками роботи в першому півріччі 2021 року декларував прибуток 434 млн грн, тоді як за аналогічний період минулого року збиток склав 1,18 млрд грн.

Чистий дохід компанії від реалізації продукції, товарів, робіт і послуг - 1,26 млрд грн, що на 22,3% більше аналогічного показника минулого року, і є максимальним показником з 2017 року.

Про відмову Верховного Суду дати дозвіл компанії Фірташа на стягнення 250 млн дол з ОПЗ - тут.