Верховний Суд розглянув спір ДПС і "Філіп Морріс" щодо переплати з податку на прибуток

Все про економіку та фінанси

15.04.2021 Верховний Суд частково задовольнив касаційну скаргу Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, скасував рішення судів попередніх інстанцій, прийняті в 2016-2017 роках, якими було задоволено позов ПрАТ "Філіп Морріс Україна" та зобов`язано податковий орган подати Держказначейству висновок про повернення підприємству з бюджету переплати з податку на прибуток у розмірі 452,95 млн грн.

Суд касаційної інстанції вирішив направити цю справу (№820/4602/16) на новий розгляд до суду першої інстанції.

Верховний Суд констатував, що визнає право позивача на повернення передплати з податку на прибуток, натомість не може погодитись із сумою такого повернення, оскільки позивач просив повернути кошти у розмірі 452,95 млн грн, які відносяться до переплати податку на прибуток та не мав на увазі авансові внески з податку на прибуток при виплаті дивідендів, які становлять 172,9 млн грн.

Натомість податковий орган у касаційній скарзі наполягав, що позивач просив повернути саме авансові внески з податку на прибуток при виплаті дивідендів, що на думку скаржника, є неправомірним в силу приписів підпункту 57.1-1.2 пункту 57.1 статті 57, п.п.153.3.4 ст. 153 Податкового кодексу.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що на дату погашення зобов`язань з податку на прибуток за 2014 рік за підприємством рахувалась переплата з податку на прибуток у розмірі 569,3 млн грн, у т.ч. 172,9 млн грн грн авансових внесків з податку на прибуток у зв`язку з виплатою дивідендів; 151,7 млн грн авансових внесків з податку на прибуток, сплачені у 2013 році; 244,7 млн грн - авансові внески з податку на прибуток, сплачені у 2014 році.

За результатами діяльності в 2014 році ПрАТ "Філіп Морріс Україна" задекларувало суму податку на прибуток в розмірі 263,8 млн грн і суму нарахованого авансового внеску, у зв`язку з виплатою дивідендів у звітному (податковому) періоді в розмірі 172,9 млн грн.

У подальшому позивачем погашено податкові зобов`язання на прибуток у сумі 260,5 млн грн, зокрема 172,9 млн грн з авансових внесків з податку на прибуток у зв`язку з виплатою дивідендів та 87,6 млн грн з авансових внесків з податку на прибуток, сплачені у 2013 році.

Податківці під час розгляду справи вказували, що спірним питанням є лише надмірно сплачені платежі в розмірі 172,9 млн грн, сплачених позивачем протягом 2014 року авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів та частина цієї суми була зарахована у зменшення податкового (грошового) зобов`язання з податку на прибуток, але суди дійшли висновку про повернення підприємству з бюджету надмірно сплачених сум грошових зобов`язань з податку на прибуток підприємств в розмірі 452,95 млн грн.

Цитата з постанови Верховного Суду:

“Судами першої та апеляційної інстанції не встановлено в повному обсязі фактичні обставини по справі для правильного вирішення справи. Позивач наполягає, що надмірно сплачені суми становлять суми податку на прибуток та суми авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів, проте під час розгляду справи касаційним судом податковий орган наполягає на тому, що передплата відбулась внаслідок корегування податкової декларації з податку на прибуток за 2013 рік та складається лише з суми авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів.

Верховний Суд не може погодитись з висновками судів про повернення передплати, оскільки невстановленою залишається сума надмірно сплачених платежів, її складові та подальше спрямування”.