Верховний Суд підіграв Ахметову в справі щодо зняття арешту з акцій "Укртелекома"

Все про економіку та фінанси

25 листопада Верховний Суд відмовився відкрити касаційні провадження за касаційними скаргами Міністерства юстиції, Ощадбанку, Укрексімбанку на рішення Окружного адмінсуду м. Києва від 23.04.2020 та постанову Шостого апеляційного адмінсуду від 06.10.2020 (в справі №640/5508/20), якими було задоволено позов ТОВ "Фінансова компанія "Сокур" до Державної виконавчої служби Міністерства юстиції та

- скасовано постанови держвиконавця про опис та арешт 92,79% акцій “Укртелекома” (належать ТОВ “ЕСУ” Ріната Ахметова), винесені в серпні-жовтні 2019 року в межах зведеного виконавчого провадженні №59690056;

- визнано протиправними дії та зобов’язано Державну виконавчу службу Міністерства юстиції утриматися від звернення стягнення на 92,79% акцій “Укртелекома” до зняття Фондом держмайна з контролю договору від 11.03.2011 про продаж (приватизацію) “Укртелекома” або надання Фондом держмайна дозволу на примусову реалізацію відповідних акцій.

Свій позов ТОВ "Фінансова компанія "Сокур" обгрунтувало тим, що “протиправно звернено стягнення на пакет акцій ПАТ «Укртелеком», що належить ТОВ "ЕСУ", оскільки зазначений пакет акцій є майном із особливим правовим режимом, яке перебуває під приватизаційним контролем, а тому його відчуження можливе лише за наявності відповідного дозволу Фонду державного майна або зняття приватизаційного контролю за рішенням Фонду державного майна” (цитата).

Окружний адмінсуд м. Києва в рішенні від 23.04.2020 констатував, що Державною виконавчою службою “не було надано до матеріалів справи доказів того, що Фондом державного майна України, що здійснює приватизаційний контроль щодо спірного пакету акцій, надано згоду на відчуження або доказів того, що зі спірного пакету акцій знято приватизаційний контроль у встановленому законом порядку, що свідчить про протиправність дій відповідача щодо звернення стягнення на таке майно” (цитата).

Колегія суддів Шостого апеляційного адмінсуду погодилася з цим висновком, звернувши увагу в т.ч. на лист Фонду держмайна №10-23-3895 від 26.02.2020, в якому повідомлялося, що Фонд “не надає згоди на продаж (відчуження) спірного пакету акцій ПАТ «Укртелеком»” (цитата).

Верховний Суд констатував, що “оскарження рішень судів попередніх інстанцій в касаційному порядку можливе лише у випадку, якщо розгляд такої скарги може мати значення для формування єдиної правозастосовної практики” (цитата).

Ще цитата з постанов Верховного Суду від 25.11.2020:

“Скаржник мотивує свою касаційну скаргу тим, що судові рішення ухвалені у даній справі на підставі неповного та без всебічного з`ясування обставин. Однак в чому саме полягає фундаментальне значення саме даної справи для формування єдиної правозастосовчої практики із зазначенням новітніх, проблемних, засадничих, раніше ґрунтовно не досліджуваних питань права, відповідь касаційного суду на які мала б надати нового, уніфікованого розуміння та застосування права як для сторін спору, так і для невизначеного, але широкого кола суб`єктів правовідносин скаржником не обґрунтовано.

<...> Доводи скаржника в касаційній скарзі стосуються встановлення фактичних обставин справи та переоцінки доказів у ній, між тим як відповідно до частини другої статті 341 КАС України суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази”.

Як писав Finbalance, 18.07.2019 Госпсуд м. Києва задовольнив позов ТОВ “Фінансова компанія “Сокур” до ТОВ “ЕСУ” (в справі №910/6377/19) про стягнення 334,4 млн грн заборгованості за облігаціями (у т.ч. відсотки, інфляційні нарахування, пеня). Згідно з судовими матеріалами, ТОВ “Фінансова компанія “Сокур” викупило відповідні права вимоги в збанкрутілого Дельта Банку (дисконт при цьому становив 80%).

За даними держреєстру, кінцевий бенефіціаром ТОВ “ФК “Сокур” є Анатолій Амелін. У 2011-2014 роках він був членом Нацкомісії з цінних паперів і фондового ринку (очолював департамент корпоративних фінансів). Як писали тоді ЗМІ, призначення А. Амеліна на відповідну посаду могло відбутися в т.ч. за сприяння Р. Ахметова (на ринку А. Амеліна називали «фінансистом Ахметова»).

У березні 2017 року ТОВ “ЕСУ” мало погасити облігації на 4,6 млрд грн, однак не зробило цього. Найбільші держателі цих паперів - Ощадбанк та Укрексімбанк (як повідомлялося, в кожного з них у портфелі облігації на суму біля 2 млрд грн). Випуск цих облігацій сприяв процесу приватизації "Укртелекома".

22.07.2020 Північний апеляційний госпсуд задовольнив апеляційну скаргу Укрексімбанку (в справі №910/7149/17) та зобов’язав ТОВ “ЕСУ” (власник 92,79% акцій “Укртелекома”) сплатити держбанку не лише 2,73 млрд грн заборгованості за облігаціями (у т.ч. відсотки, 3% річних тощо), але й додаткові 107 млн грн пені.

У 2016-2018 році Укрексімбанк відсудив у ТОВ “ЕСУ” ще 810 млн грн заборгованості по облігаційним відсоткам (справа №910/31771/15). Станом на серпень 2019 року Державною виконавчою службою було відкрите виконавче провадження щодо примусового виконання відповідних судових рішень. Перед тим Укрексімбанк скаржився, що ДВС не стягує борг з ТОВ “ЕСУ”.

11.12.2019 Госпсуд м. Києва задовольнив заяву Ощадбанку про залишення про без розгляду його позову до “Укртелекома” в справі №910/8734/17 про стягнення 1,1 млрд грн. Перед цим Ощадбанк та “Укртелеком” в межах цієї ж справи подавали до суду клопотання про відкладення її розгляду через намір укласти мирову угоду.

Згодом Ощадбанк заявив, що зобов’язання “Укртелекому” перед ним “врегульовано"“Досягнуті домовленості передбачають поетапне та повне погашення заборгованості перед банком, забезпечення зобов‘язання заставою ліквідних активів, нарахування процентів на суму заборгованості. Зважаючи на домовленості, судовий процес щодо стягнення заборгованості Укртелекому припинено", - констатували в держбанку.

У серпні-2019 Ощадбанк заявляв, що Державна виконавча служба наклала арешт на 92,79% акцій “Укртелекому” за борги ТОВ "ЕСУ" перед Ощадбанком.

Крім згаданого на початку арешту 92,79% акцій “Укртелекома”, на ці цінні папери накладалися й інші арешти, в т.ч. на вимогу Укрексімбанку.

27.08.2020 Госпсуд м. Києва відмовився задовольнити позов Фонду держмайна до ТОВ “ЕСУ” в справі №910/7708/17 про розірвання договору купівлі-продажу 92,79% акцій “Укртелекома” від 11.03.2011 та стягнення 2,17 млрд грн пені (за прострочення виконання зобов’язання із внесення інвестицій).

На початку 2020 року була інформація, що холдинг "СКМ" Р. Ахметова в рамках мирової угоди щодо "Укртелекома" виплатив понад 700 млн дол для кіпрської компанії Raga Establishment Ltd, яку пов’язували з оточенням Дмитра Фірташа.