28.07.2021 Верховний Суд відмовився задовольнити касаційну скаргу "Укртрансгазу" та залишив без змін рішення Госпсуду Чернігівської області від 16.02.2021 і постанову Північного апеляційного госпсуду від 13.04.2021 (у справі №927/1041/19), якими держкомпанії знову ж таки було відмовлено в задоволенні позову до “Чернігівгазу” про стягнення 389,2 млн грн (у т.ч. 325 млн грн заборгованості за послуги балансування обсягів природного газу; 46,9 млн грн пені; 4,45 млн грн 3% річних; 12,8 млн грн інфляційних втрат).
Згідно з судовими матеріалами, за твердженням “Укртрансгазу”, негативні небаланси газу виникли внаслідок безпідставного відбору відповідачем з газотранспортної системи природного газу в 2018-2019 роках для покриття його власних виробничо-технологічних витрат без подання таких обсягів природного газу до газотранспортної системи.
Цитати з постанови Верховного Суду:
"Суди попередніх інстанцій встановили, що позивачем не доведено фактичного надання саме послуг балансування у спірний період, тому дійшли правильного висновку про те, що договір транспортування в частині надання послуг балансування є неукладеним.
<...> Передбачений Кодексом ГТС порядок оплати послуг з балансування (чотири умови) діє лише у випадку укладення сторонами договору про надання послуг з балансування. Якщо такий договір не є укладеним, як встановлено судами у цій справі, то позивач - оператор ГТС має надати суду не лише односторонні акти та розрахунки, але й докази фактичного надання ним послуг з балансування. При цьому наявність у замовника негативного небалансу, підтверджена відповідними доказами, ще не є свідченням надання оператором ГТС послуг з балансування, адже оператор ГРС мав можливість самостійно врегулювати небаланс. Отже, скаржник помилково ототожнює факт наявності небалансу із фактом надання Оператором ГТС послуг балансування.
<...> Непідписання додатків 1, 2 до Договору призвело до неузгодженості істотних договірних умов щодо надання послуг балансування, і така неузгодженість при вирішенні судом спору про стягнення заборгованості за надання відповідних послуг має тлумачитися проти Укртрансгазу.
<...> Враховуючи відсутність правової підстави для отримання Чернігівгазом послуг транспортування природного газу (неузгодження істотних договірних умов на надання послуг балансування), стягнення Укртрансгазом коштів може здійснюватися відповідно до положень ст.1212 ЦК у разі доведення факту набуття Чернігівгазом природного газу, який належав Укртрансгазу, без достатньої правової підстави або шляхом стягнення суми збитків, якщо газ був придбаний Укртрансгазом з метою балансування негативних місячних небалансів, які виникли внаслідок відбирання Чернігівгазом природного газу для задоволення власних потреб, і не був компенсований Оператору ГТС через договірні механізми (оплату послуг балансування)".
"Чернігівгаз" входить у групу РГК (Регіональна газова компанія), яку пов’язують з Дмитром Фірташем. За оцінками учасників ринку, вона контролює близько 70% розподілу газу в Україні.
Про судові спори “Укртрансгазу” та компаній, пов’язаних з Д. Фірташем (у т.ч. "Дніпропетровськгазом", "Львівгазом", “Київоблгазом”, "Харківгазом", "Волиньгазом", "Чернівцігазом", "Івано-Франківськгазом", "Луганськгазом") - тут, тут, тут.
Раніше “Укртрансгаз” повідомляв, що учасники ринку заборгували йому за негативні небаланси у 2016-2019 роках 43,6 млрд грн. При цьому держкомпанія подала 68 позовів на 45,4 млрд грн (з урахуванням штрафних санкцій).
“Укртрансгаз” входить у групу “Нафтогазу” та забезпечує діяльність українських підземних сховищ газу, а також здійснює роботи з модернізації й будівництва магістральних газопроводів і об’єктів на них. До 1 січня 2020 року “Укртрансгаз” також управляв українською газотранспортною системою. Однак після завершення анбандлінгу цю функцію виконує “Оператор ГТС” (який заявляє про борг обл- і міськгазів зі відібраний газ на 9,2 млрд грн, у т.ч. групи “РГК” Фірташа - на 6,7 млрд грн).
За даними "Нафтогазу", на 05.05.2021 сумарна прострочена заборгованість перед ним регіональних газопостачальних підприємств за природний газ - 23,6 млрд грн (у т.ч. газзбутів, які пов’язані з групою Фірташа, - 12,8 млрд грн; зокрема, "Харківгаз збуту", засновник якого “Харківгаз”, - 2,2 млрд грн).
Про судові спори "Нафтогазу" з компаніями, близькими до Фірташа, - тут, тут, тут, тут.
На початку червня 2021 року ДБР провело обшуки в 37 операторів газорозподільних систем, в Міненерго, НКРЕКП.
"У 2017 році тодішні посадовці Міненерговугілля у змові з «обл-, міськгазами» уклали з 37 приватними операторами договори, у яких передбачено безоплатне користування державним майном. За три роки внаслідок вказаних дій державі завдано збитків на суму 1,488 млрд гривень", - констатували в ДБР.
У червні президент Володимир Зеленський підписав указ про рішення РНБО ввести санкції проти Дмитра Фірташа.
США вимагають екстрадиції Д. Фірташа з Австрії.
Про відмову Верховного Суду дати дозвіл компанії Фірташа на стягнення 250 млн дол з ОПЗ - тут.
Про відмову Верховного Суду визнати недійсним договір про передачу державою для Фірташа газових мереж - тут.