Верховний Суд не задовольнив позов "Полтавського ГЗК" до ФГВФО на 3,9 млрд грн

Все про економіку та фінанси

01.06.2022 Верховний Суд відмовився задовольнити касаційну скаргу ПрАТ "Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат" та залишив без змін постанову Північного апеляційного госпсуду від 23.11.2021 і рішення Госпсуду м. Києва від 25.10.2017 (у справі №910/19560/16), якими компанії було відмовлено в задоволенні позову до ФГВФО і ліквідатора банку "Фінанси та кредит" про зобов`язання включити вимоги "Полтавського ГЗК" на 3,9 млрд грн у реєстр вимог кредиторів банку, причому в сьому чергу (вимоги вкладників-юросіб, які не є пов`язаними з банком особами).

Верховні Суд визнав позовні вимоги "Полтавського ГЗК" до ФГВФО як незаконні та необгрунтовані.

Згідно з судовими матеріалами, кредиторські вимоги ПрАТ “Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат” в обсязі 485 млн грн були включені Фондом гарантування в дев`яту чергу вимог кредиторів (вимоги пов’язаних осіб) - з огляду на пов’язаність “Полтавського ГЗК” і банку “Фінанси та кредит” через їх спільного бенефіціара - Костянтина Жеваго.

Розбіжність у сумах (3,9 млрд грн та 485 млн грн) зумовлена тим, що за твердженням ФГВФО, в серпні 2015 року кошти з депозитів “Полтавського ГЗК” (входить у групу Ferrexpo) - на підставі укладених ним з банком договорів поруки - були перераховані для погашення простроченого боргу за кредитами ПАТ «Стаханівський завод технічного вуглецю», ПрАТ «Укренергозбут», ТОВ «Промінек», ПАТ «АвтоКраз», ТОВ «Восток Руда», ПАТ «Стаханівський вагонобудівний завод», ТОВ «ТД» Вагонзавод», ТОВ «Кременчуцький шкірзавод», ТОВ «Етьєн Вест», ПАТ "Херсонський завод карданних валів".

Контекст

Раніше в групі Ferrexpo (контролює Полтавський ГЗК та Єристівський ГЗК) публічно стверджували, що на її рахунках в банку «Фінанси та кредит» напередодні визнання його неплатоспроможним було 174 млн дол.

У серпні 2015 року – тобто незадовго до визнання «Фінанси та кредит» неплатоспроможним – НБУ повідомляв, що цей банк зменшив обсяг кредитів пов`язаним особам на 3,6 млрд грн. Дещо згодом тодішній глава НБУ Валерія Гонтарева додала, що це сталося через "згортання" за рахунок великого депозиту (називалася сума 4 млрд грн).

У липні 2017 року прес-служба Нацбанку уточнювала, що в серпні 2015 року “здійснено (часткове) погашення кредитної заборгованості 8 позичальників, власником яких був К.Жеваго, [перед банком “Фінанси та кредит”] на загальну суму 3,3 млрд грн в основному за рахунок коштів трьох гірничо-збагачувальних комбінатів, підконтрольних Ferrexpo” (цитата).

Як писав Finbalance, 02.02.2022 Госпсуд м. Києва відмовився задовольнити позов ТОВ "Єристівський гірничо-збагачувальний комбінат" до ФГВФО (у справі №910/18801/16) про зобов`язання включити вимоги позивача на 291,6 млн грн у сьому чергу вимог кредиторів банку "Фінанси та кредит" (тобто в групу вимог вкладників-юросіб, які не є пов’язаними з банком особами).

Раніше ліквідатор банку "Фінанси та кредит" визнав вимоги ТОВ "Єристівський ГЗК" на 42,5 млн грн і включив їх у дев’яту чергу (як вимоги пов’язаної особи). А решта вимог відхилив, з огляду на списання коштів у рамках погашення компанією-позивачем (як поручителем) заборгованості низки структур, пов’язаних з Костянтином Жеваго (був власником банку “Фінанси та кредит”). ФГВФО наполягав, що власником ТОВ "Єристівський гірничо-збагачувальний комбінат" є саме К.Жеваго, якому також належав банк "Фінанси та кредит".

У 2020-2021 роках Госпсуд м. Києва і Північний апеляційний госпсуд задовольнили згаданий позов "Єристівського ГЗК" про визнання вимог на 291,6 млн грн і включення їх у сьому чергу (як непов`язаних).

У серпні-2021 Верховний Суд частково задовольнив касаційну скаргу ФГВФО і скасував рішення судів першої та апеляційної інстанції в частині віднесення вимог "Єристівського ГЗК" до вимог непов`язаних осіб й відправив справу в цій частині на новий розгляд у Госпсуд м. Києва.

Водночас тоді Верховний Суд погодився з висновком судів попередніх інстанцій про необхідність визнання вимог ТОВ "Єристівський ГЗК" у розмірі 291,6 млн грн, оскільки, за оцінками суду касаційної інстанції, матеріали справи не містять доказів повідомлення банком "Фінанси та кредит" позивача про невиконання "Стаханівським заводом технічного вуглецю" і "Кременчуцьким шкірзаводом" зобов`язань за кредитними договорами, а тому, констатував Верховний Суд, у банку "було відсутнє право на договірне списання раніше встановленого строку" (цитата).

Госпсуд м. Києва в своєму рішенні від 02.02.2022 зазначив, що оскільки "Єристівський ГЗК" "має з AT «Банк «Фінанси та кредит» спільного власника істотної участі, а тому є пов`язаною з банком особою у розумінні ст. 52 Закону України "Про банки та банківську діяльність", що свідчить про правомірність включення його вимог до 9-ої черги вимог кредиторів" (цитата).

У держреєстрі бенефіціаром ТОВ "Єристівський ГЗК" була вказана британська компанія Ferrexpo plc (у т.ч. через швейцарську Феррекспо АГ).

У жовтні 2020 року ФГВФО продав пул активів банку “Фінанси та кредит”, у який увійшли права кредитної вимоги на 11,5 млрд грн за 45,1 млн грн для фінкомпанії "Фінтакт", в якої простежувався зв’язок з оточенням К. Жеваго. Частина відповідних кредитів фігурує в згаданій історії з погашенням позик за рахунок депозитів Ferrexpo.

Відповідно до ухвали Шевченківського райсуду м. Києва від 22.02.2019, поліція в рамках кримінального провадження №12016100100005544 розслідувала відсутність у збанкрутілому банку “Фінанси та кредит” оригіналів договорів поруки, поручителями за якими були “Полтавський ГЗК”, “Єристівський ГЗК” та інші компанії, підконтрольні К. Жеваго.

НБУ повідомляв, що сукупний обсяг інсайдерських кредитів у портфелі банку "Фінанси та кредит" - близько 22 млрд грн (понад 70% портфелю). Балансова вартість активів банку К. Жеваго становила 45,1 млрд грн, але оцінювачі ФГВФО оцінили їх у 9,9 млрд (22% від "номіналу").

За даними Фонду гарантування, вкладникам "Фінанси та кредит" у межах гарантійної суми виплачено компенсації на 9,96 млрд грн.

За даними НБУ, на початок листопада 2019 року борг банку “Фінанси та кредит” по рефінансу становив 6,7 млрд грн.

15.07.2021 ДБР повідомило, що К. Жеваго оголошений в міжнародний розшук.