Верховний Суд: НБУ спізнився із зустрічним позовом до Коломойського на 4,3 млрд грн

Все про економіку та фінанси

24 грудня Верховний Суд відмовився задовольнити касаційну скаргу НБУ та залишив без змін ухвалу Госпсуду м. Києва від 12.07.2019 та постанову Північного апеляційного госпсуду від 17.09.2019 (у справі №910/5172/19), якими Нацбанку було повернуто його зустрічний позов до Ігоря Коломойського про стягнення 4,26 млрд грн (з яких 3,5 млрд грн - інфляційні втрати, а 760 млн грн - 3% річних).

Первинний позов у цій справі - позов Ігоря Коломойського до НБУ, в якому він оскаржує кредитні договори 2008-2015 років, укладені між Нацбанком і Приватбанком (про рефінансування), а також договори поруки, за якими Коломойським став поручителем Приватбанку перед НБУ по рефінансу.

Суди першої, апеляційної та касаційної інстанції відмовилися поновити строк для подачі Нацбанком зустрічного позову та відповідно повернули для НБУ його зустрічну позовну заяву.

Разом з тим, Верховний Суд наголосив, що “повернення зустрічного позову в межах цієї справи не є перешкодою у доступі до правосуддя, адже учасник справи не позбавляється можливості подання такого позову як окремого на загальних підставах” (цитата).

Нагадаємо, 20.04.2019 Печерський райсуд м. Києва задовольнив один з позовів Ігоря Коломойського та розірвав договір особистої поруки за кредитами рефінансування, отриманими Приватбанком до входження держави в капітал фінустанови.

У червні-2019 НБУ заявляв, що на підставі квітневого рішення Печерського райсуду м. Києва І. Коломойський намагається заблокувати розгляд позову Нацбанку на 6,64 млрд грн, який був поданий у Женеві (Швейцарія).

Також Нацбанк висловлював думку, що нові позови, подані І. Коломойським про визнання недійсною поруки по рефінансуванню, - це знову таки “спроба І. Коломойського зупинити, а в подальшому й унеможливити розгляд ініційованих НБУ справ у Швейцарії” (цитата).

У червні-липні 2019 року Госпсуд Дніпропетровської області відкрив провадження в кількох справах (№904/2526/18, №904/2529/18, №904/2530/18, №904/2538/18) за позовами НБУ до І. Коломойського про стягнення загалом 4,85 млрд грн заборгованості по рефінансуванню.

У червні 2018 року НБУ подав 143 позови до юросіб, які надавали майно в заставу для Нацбанку як забезпечення боргів Приватбанку по рефінансуванню. Обсяг вимог НБУ по цим позовам - 10 млрд грн.

Серед відповідачів - “Дніпроазот”, ПАТ “Нікопольський завод феросплавів”, АТ “Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат”, АТ “Покровський гірничо-збагачувальний комбінат”, ПрАТ “Товкачівський ГЗК”, ТОВ "Агротермінал Логістік", ТОВ “Скорзонера”, ТОВ “Поділ Нерухомість”, ПрАТ “Ерлан”, ТОВ “Приватофис”, ТОВ “Гаджибей”, ПрАТ “Готель “Жовтневий”, ТОВ "Фінансова компанія "Фінілон", ТОВ "Акватера", ТОВ “Арлан”, ПрАТ “Аеробуд”, ТОВ “Еверест Істейт”, ТОВ “Перспектива Інвестмент”, ПАТ "УКРНДІІНЖПРОЕКТ", ТОВ “Укрінтерінвест”, ПАТ “Дніпрометалсервіс”, Тровелко Холдінгз Лімітед, Пеннілейн Комерсіо Інтернасіонал ЛДА тощо.

Раніше НБУ повідомляв, що суди вже ухвалили 21 рішення на його користь про звернення стягнення на предмети іпотеки за зобов’язаннями Приватбанку на 1,2 млрд грн, 18 з яких набрали законної сили, а виконавчі документи були направлені в органи Державної виконавчої служби для примусового виконання.

За даними Приватбанку, його борг перед НБУ по рефінансуванню на 01.12.2019 становив 7,7 млрд грн (тоді як на початок 2017 року - тобто фактично відразу після націоналізації - 18 млрд грн).

НБУ заявляв про сумнівні операції в Приватбанку (у т.ч. інсайдерське кредитування) в період до націоналізації на 5,5 млрд дол. Ігор Коломойський цю інформацію заперечував.