Верховний Суд: НБУ незаконно вивів банк "Союз" з ринку, але не буде відновлювати його роботу

Все про економіку та фінанси

11 червня Верховний Суд на підставі “антиколомойського” закону частково задовольнив касаційну скаргу НБУ та частково скасував рішення судів нижчих інстанцій у справі №826/4275/16, якими Нацбанк було зобов’язано відновити функціонування виведеного з ринку банку “Союз”. Провадження у цій частині суд касаційної інстанції закрив.

Разом з тим, Верховний Суд залишив без змін рішення судів попередніх інстанцій у частині, якими було скасовано постанову НБУ про ліквідацію банку “Союз” (була прийнята Нацбанком на підставі висновків про систематичні порушення банком “Союз” в сфері фінмоніторингу). Верховний Суд вирішив, що “суди обґрунтовано дійшли висновку, що постанова № 162/БТ є протиправною, а отже, суди не втрутились у дискреційні повноваження НБУ” (цитата).

Як писав Finbalance, 03.06.2020 Окружний адмінсуд м. Києва виніс рішення, яким відмовився застосовувати норми “антиколомойського” закону в спорі щодо виведеного з ринку “Укрінбанку”.

Разом з тим, на підставі саме “антиколомойського” закону 12.06.2020 Госпсуд м. Києва закрив два провадження в справах за позовами екс-акціонерів Приватбанку (ТОВ "Реватіс" і ТОВ "КС Груп"), які вимагали визнати недійсним договір купівлі-продажу акцій банку в 2016 році.

Крім того, 15.06.2020 на підставі “антиколомойського” закону Верховний Суд закрив провадження в спорі родини Суркісів з Приватбанком і НБУ щодо примусової конвертації їх вкладів на понад 1 млрд грн в статутний капітал банку в грудні 2016 року (під час націоналізації фінустанови).

Відповідно до “антиколомойського” закону, якщо суд скасує рішення НБУ про виведення банку з ринку, процедура неплатоспроможності або ліквідації банку не припиняється, а продаж активів і розрахунки з кредиторами банку тривають. При цьому законом визначено передумови та процедура отримання колишніми власниками виведених з ринку банків компенсацій та їх форма. Основну роль у цьому питанні відіграватиме спеціальний суб’єкт – «міжнародно визнана аудиторська фірма», яка після аналізу фінансового стану банку має підтвердити розмір шкоди, якщо така була завдана власникам виведеного з ринку банку.