Верховна Рада прийняла закон про олігархів: основні положення цього документу

Все про економіку та фінанси

Верховна Рада прийняла закон "Про запобігання загрозам національній безпеці, пов`язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархів)".

Як зауважує прес-служба парламенту, документом встановлено, що олігархом, вважається фізична особа, яка одночасно відповідає щонайменше таким ознакам:

1) бере участь у політичному житті;

2) має значний вплив на засоби масової інформації;

3) є кінцевим бенефіціарним власником суб`єкта господарювання, який після дня введення в дію цього Закону є суб`єктом природних монополій або займає монопольне (домінуюче) становище на ринку відповідно до Закону України "Про захист економічної конкуренції" та протягом одного року поспіль підтримує або посилює це становище;

4) підтверджена вартість активів особи (та суб’єктів господарювання, бенефіціаром яких вона є) перевищує один мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року.

Розрахунок вартості активі здійснюється сукупно за розмірами активів особи та суб`єктів господарювання, де вона виступає бенефіціаром. При розрахунку вартості таких активів не враховуються активи, що належать особі у засобах масової інформації.

Як зазначає "Інтерфакс-Україна", згідно з документом, РНБО ухвалює рішення про визнання особи олігархом на підставі подання Кабміну, члена РНБО, Національного банку, Служби безпеки або Антимонопольного комітету. Олігархів вносять до реєстру не пізніше ніж через три дні від дня прийняття відповідного рішення РНБО.

При цьому законопроект передбачає, що за 10 робочих днів до розгляду питання на засіданні РНБО про визнання особи олігархом апарат РНБО направляє за місцем її реєстрації повідомлення про таке засідання. У свою чергу особа, яку планують визнати олігархом, не пізніше ніж за п`ять робочих днів до відповідного засідання РНБО має право в письмовій формі надати особисті пояснення та інші документи.

До реєстру також вносять відомості декларацій про контакти осіб, які спілкувалися з олігархами або їхніми представниками. Реєстр є інформаційно-комунікаційною системою, призначеною для оприлюднення.

Особам, внесеним до реєстру олігархів, забороняється, зокрема, робити внески у вигляді власних коштів на підтримку політпартій, у виборчі фонди кандидатів (крім власного виборчого фонду), політпартій під час виборчого процесу, купувати об`єкти великої приватизації, фінансувати будь-яку політичну агітацію або проведення мітингів і демонстрацій із політичними гаслами. Олігарх, внесений до реєстру, зобов`язаний подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Закон набуває чинності наступного дня після його опублікування і вводиться в дію через шість місяців від дня набуття ним чинності. Закон втрачає силу через 10 років з дня введення його в дію.

P.S.

Національне агентство з питань запобігання корупції заявило, що шукатиме шляхи для виконання антиолігархічного закону, хоча бачить великі ризики у суперечливості його норм, пише "Укрінформ".

"НАЗК висловлює занепокоєння інформацією, яка з’явилася у ЗМІ, щодо наявності у так званому «законі про олігархів» протилежних норм, які визначають, який орган влади вноситиме відомості до Реєстру осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів). Так, у одній з норм зазначено, що відомості до Реєстру вноситиме Рада національної безпеки та оборони (РНБО), інша – що НАЗК", - йдеться в повідомленні НАЗК.

"Оскільки верховенство права – одна з базових цінностей команди НАЗК, ми завжди керуємося буквою закону. Тому у випадку, якщо Президент підпише цей закон – звісно, будемо його виконувати. Однак, на нашу думку, такі суперечності мають бути усунені", – заявляє голова НАЗК Олександр Новіков.

Також голова НАЗК підкреслив, що Реєстр декларацій НАЗК готовий для включення до нього декларацій осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів), а підрозділи, які відповідають за перевірку декларацій, готові до їх перевірки.