Васадзе остаточно "вивіз" сотні авто з Дельта Банку через Вищий госпсуд

Все про економіку та фінанси

25 липня Вищий госпсуд відмовився задовольнити касаційну скаргу ліквідатора Дельта Банку та лишив без змін рішення Госпсуду м. Києва від 30.01.2017 та постанову Київського апеляційного госпсуд від 21.03.2017, якими за клопотанням ТОВ "Дженерал Авто Груп" (кінцевий бенефіціар – Таріел Васадзе) визнано недійсним договір застави від 24.10.2013, який був укладений як забезпечення під кредитний договір на 32,4 млн дол між Дельта Банком і ПАТ «Запорізький автомобілебудівельний завод». Предметом застави були 410 автомобілів Chevrolet (балансовою вартістю 64,2 млн грн) і 228 автомобілів Opel (балансовою вартістю 35,8 млн грн).

«Оскільки предметом спірного договору застави є застава транспортних засобів, то в силу вимог закону такий договір застави підлягає обов`язковому нотаріальному посвідченню, про що обґрунтовано зазначили суди попередніх інстанцій.

Однак, як правильно встановлено судами та підтверджується матеріалами справи, спірний договір застави в порушення вимог ст. 13 Закону України "Про заставу" не було нотаріально посвідчено, що свідчить про те, що правочин було укладено з недодержанням визначеної законодавством форми, а саме: за відсутності його нотаріального посвідчення.

Відповідно до ч. 1 ст. 220 ЦК України у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним, тобто його недійсність прямо встановлена законом», - йдеться в постанові ВГСУ.

Як писав Finbalance, 16 лютого Госпсуд м. Києва задовольнив позов «Української автомобільної корпорації» до Дельта Банку та визнав недійсним договір застави від 24.10.2013, відповідно до якого «Українська автомобільна корпорація» передала Дельта Банку в заставу 1505 автомобілів ЗАЗ балансовою вартістю 95,1 млн грн. Це рішення було залишене без змін постаною Київського апеляційного госпсуду від 18.04.2017.

01 березня Госпсуд м. Києва задовольнив позов ПрАТ «Автокапітал» (кінцевий бенефіціар – Таріел Васадзе) до ліквідатора Дельта Банку та визнав недійсним договір застави від 24.10.2013, який був укладений як забезпечення виконання зобов’язань ПАТ «Запорізький автомобілебудівний завод» за кредитним договором з Дельта Банком. Суд зобов’язав Дельта Банк вчинити дії щодо припинення обтяження на підставі договору застави. Згідно з судовими матеріалами, предметом застави були товари в обороті, а саме 222 автомобілі Mercedes-Benz балансовою вартістю 102,5 млн грн. Це рішення було залишене без змін постановою Київського апеляційного госпсуду від 30.05.2017.

Як писав Finbalance, Фонд гарантування вкладів повідомляв, що 18 липня у системі ProZorro.Продажі відбувся «успішний аукціон, у ході якого було реалізовано лот за рекордною наразі ціною – 243 675 000 грн». «На продаж виставлялося право вимоги за кредитом вітчизняного автовиробника із автомобілебудівними та виробничими цехами у Запоріжжі. Актив перебував на балансі АТ «Дельта Банк», - констатували у ФГВФО.

Переможцем торгів стало ТОВ «Фінансова компанія «Юніверсум Фінанс».

За даними держреєстру, засновником ТОВ «ФК «Юніверсум Фінанс» є ТОВ «Юніверсум-ФК», серед засновників якого в свою чергу - Есіава Інга Вахтангівна.

Есіава Інга Вахтангівна разом з Васадзе Ніною Таріелівною є також засновницями ТОВ «Гермес Тревел Груп».

Васадзе Ніна Таріелівна – дочка автомобільного магната Таріела Васадзе, який контролює корпорацію «УкрАВТО». Васадзе Н.Т. є керівником ТОВ «Фалькон-Авто» (про яке – див. нижче).

Згідно з судовими матеріалами, позичальником Дельта Банку за кредитним договором №НКЛ-2019631, право вимоги за яким і продав Фонд гарантування, було ПАТ «Запорізький автомобілебудівельний завод», яке знову ж таки входить в «УкрАВТО».

Раніше Фонд заявляв, що обсяг заборгованості за кредитним договором №НКЛ-2019631 становить 996,4 млн грн (у т.ч. 848,1 млн грн – борг по тілу кредита; 148,3 млн грн – борг по відсоткам). Кредит надавався в 2013 році, має бути погашеним у 2018 році, останній платіж був у лютому 2015 року. При цьому відповідний актив - у заставі НБУ.

За оцінками ФГВФО, вартість заставного майна – 1,1 млрд грн. Йдеться в т.ч. про

- автомобілебудівельні цеха, загальною площею 51 372 кв.м., за адресою м. Запоріжжя, пр-т Соборний;
- виробничі цеха, загальною площею 8 938,4кв.м., за адресою м. Запоріжжя, (вул.Уральська), вул. Героїв 55-ї бригади;
- автомобілі Mercedes Benz в кількості 222 од., Автомобілі KIA у кількості 874 од., Автомобілі: CHEVROLET у кількості 410 од. та Opel у кількості 228 од., автомобілі ZAZ і кількості 1505 од., знаходяться в 24 областях України, в т.ч. АР Крим та зона АТО.

Початкова ціна реалізації лоту становила 344,7 млн грн.

Прес-служба "УкрАВТО" в коментарі для агентства "Інтерфакс-Україна" щодо неоднозначного продажу Фондом гарантування прав вимоги Дельта Банку до цієї корпорації, про який писав Finbalance, заявила, що йдеться про кредитний договір, який забезпечений виключно іпотекою нежитлових приміщень ЗАЗу, які є допоміжними і жодним чином не впливають на роботу підприємства.

"Широко поширена деякими ЗМІ інформація про заставні автомобілі недійсна. Так, в кінця 2016 - початку 2017 року рішеннями господарських судів України договори застав вищезазначених автомобілів визнані недійсними", - зауважили в корпорації.

При цьому в ній підкреслюють, що до теперішнього часу ЗАЗ не сповіщений про перехід прав вимоги за кредитом і не має будь-яких підтверджень в юридичному аспекті.

"Фактично перемога компанії [ТОВ «Юніверсум Фінанс»] в аукціоні означає внесення платежу в розмірі 5% від вартості, що підтверджує наміри, але не гарантує викупу прав вимоги по кредиту. Тобто це тільки перший етап переходу прав вимоги", - зауважують в корпорації.

Разом з тим, в «УкрАВТО» підкреслили, що "Гермес Тревел" не входить до складу корпорації та заперечують пов`язаність компанії-покупця з "УкрАВТО".