В Укрексімбанка мільярдні проблеми з будівельними проектами власника Milkiland

Все про економіку та фінанси

Уже кілька років Укрексімбанк не може ніяк розібратися з проблемною заборгованістю групи компаній, які пов’язані з основним бенефіціаром групи «Мілкіленд» (Milkiland; один з найбільших учасників молочного ринку України) Анатолієм Юркевичем та які мали стосунок, зокрема, до його будівельних проектів у с. Щасливе Бориспільського району Київської області.

Так, у листопаді Господарський суд Київської області в рамках справи про банкрутство ТОВ «Алта Проперті» продовжив на 6 місяців процедуру розпоряджання його майном. При цьому торік у листопаді суд визнав вимоги Укрексімбанку до боржника на 667 млн грн., з яких, зокрема, 40,7 млн грн. (вимоги забезпечені заставою) - перша черга, 580,2 млн грн - четверта черга. До речі, ініціатором банкрутства ТОВ «Алта Проперті» виступило ТОВ «Сітістейтсервіс», кінцевим бенефіціаром якого є А. Юркевич та його мама О. Юркевич.

Як писали ЗМІ в квітні 2014 року, Анатолій Юркевич запевняв, що не проти, аби Укрексімбанк забрав земельні ділянки, які були заставою по кредитам та якими в т.ч. поручалися інші пов’язані структури. Але за його словами, зробити це заважає прокуратура. За даними преси, прокурори вивчали операції з купівлі земельних ділянок в осіб, які, не виключено, оформили фальшиві держакти.

При цьому 03 червня 2015 року Госпсуд Київської області задовольнив вимоги Бориспільського міжрайонного прокурора Київської області в інтересах держпідприємства Бориспільське лісове господарство до ТОВ «Євробудінвест» і «Укрексімбанку» та визнав недійсним укладений ними договір іпотеки від 12.01.2010 р., яким передано в іпотеку земельну ділянку 98,4625 га території Гнідинської сільської ради Бориспільського району.

Крім того, 22 червня Госпсуд Київської області задовольнив позов заступника Бориспільського міжрайонного прокурора в інтересах держпідприємства «Бориспільське лісове господарство» до ТОВ «Євробудком» та Укрексімбанку й визнав недійсними підпункти договору іпотеки від 12.01.2010 щодо передачі в іпотеку земельних ділянок площею 6,4201 га та 10,5261 га, які розташовані на території Гнідинської сільської ради Бориспільського району.

Як вказується в матеріалах справи, договір іпотеки забезпечував вимоги Укрексімбанку, що випливають з кредитного договору від 28.05.2008. Відповідно до нього, для ТОВ «Євробудком» було надано кредит 71,4 млн дол. зі строком погашення 31.12.2014. До речі, як повідомлялося, в 2010 році компанія Milkiland N.V. рефінансувала кредити «Укрексімбанку» на 24,5 млн дол за рахунок саме кредитів "Євробудкому". 

Це не всі епізоди. Так, у жовтні 2015 року Госпсуд м. Києва продовжив строк ліквідаційної процедури ТОВ "Технобуд-Інвест" до 15.04.2016, яке було визнано банкрутом 16.10.2012. До реєстру вимог його кредиторів включені в т.ч. вимоги Укрексімбанку на 512,8 млн грн. Провадження у справі про банкрутство було відкрите за заявою ТОВ "Оптимум Ріелті". Наразі в них спільний керівник – Тихоновський К.О.

Крім того, у листопаді Госпсуд м. Києва продовжив до 30.03.16 строк ліквідаційної процедури ТОВ «Корпорація Віп Хауз» (його засновником, до речі, є ТОВ «Технобуд-Інвест»), яке в березні-2012 було визнано банкрутом (до речі,за заявою ТОВ «Сіті-Стейт», кінцевий бенефіціар якого – знову ж таки А. Юркевич та його мама О. Юркевич). До реєстру вимог кредиторів цієї структури включені, зокрема, вимоги Укрексімбанку на 511 млн грн.

За даними Генпрокуратури, Укрексімбанк укладав кредитну угоду з ТОВ «Корпорація Віп Хауз» 15.12.05 з лімітом заборгованості 32,5 млн дол. (на 18.06.08 фактична заборгованість становила 7,82 млн дол.), а 27.03.08 – з ТОВ «Технобуд-Інвест» – з лімітом 50 млн дол. (на 18.06.08 фактична заборгованість становила 35 млн дол.).

При цьому в рамках одного кримінального провадження, досудове слідство по якому здійснює ГПУ, фігурує інформація, що в 2008 році керівництво Укрексімбанку проігнорувало неодноразові службові записки управління безпеки банку щодо існування підвищеного ризику з приводу кредитування ТОВ «Технобуд-Інвест» та рішенням кредитного комітету від 03.04.08 надало кредит для ТОВ «Технобуд-Інвест» надано двома траншами на 31,3 млн дол. та 18,7 млн дол).

Довідково.

Група Milkiland має активи не тільки в Україні, але й Росії та Польщі. У листопаді 2010 року «Мілкіленд» здійснив первинне розміщення 22,4% акцій на Варшавській фондовій біржі. Наразі веде переговори щодо реструктуризації синдикованого кредиту на 100 млн дол. (кредитори - UniCredit Bank Austria AG, Royal Bank of Scotland, російський Райффайзенбанк). Очікується, що перемовини завершаться до кінця поточного року. За даними Reuters, Останкінський молочний комбінат (РФ), який належить групі, виставлений на продаж.

Як писав Finbalance, збиток Укрексімбанку за 9 місяців склав 8,33 млрд грн. У 2014 році він задекларував збиток 9,8 млрд грн за нацстандартами фінзвітності та 11,25 млрд грн – за міжнародними стандартами фінзвітності.

Співвідношення резервів до кредитного портфелю юросіб на 01.10.15 становило 64,8%, по фізособам - 319,3%.

На кінець вересня 2015 року значення нормативу достатності (адекватності) регулятивного капіталу було на рівні 12,71% (за вимогами НБУ має бути не менше 10%).

За попередніми оцінками Мінфіну та Мінекономрозвитку, необхідна сума докапіталізації "Укрексімбанку" за результатами стрес-тесту становитиме близько 26 млрд. грн (це при тому, що у 2014 р. він уже докапіталізовувався на 5 млрд грн). А збиток цього держбанку в поточному році може скласти 10,4 млрд грн.

Про спроби Укрексімбанку стягнути 5 млрд грн із "Заводу напівпровідників" братів Клюєвих читайте тут

41 млн євро  з "Укрпідшипника" цих таки Клюєвих - тут;

1,5 млрд грн з корпорації "Богдан", нечужої П. Порошенку - тут;

1,5-3,0 млрд грн з торгової мережі "Амстор" В. Новинського - тут;

45 млн дол зі склозаводу нардепа С. Дунаєва - тут;

811 млн грн з молочних активів групи "Континіум" - тут;

192 млн грн з "Українського медіахолдингу" С. Курченка (який раніше належав Б. Ложкіну) - тут.

Фото біля заголовка матеріалу - "Новое время"